Pohľad z vtáčej perspektívy napovedá, že ide o neobyčajnú budovu.

Nie je bežné dostať sa do centrály automobilky McLaren. Mne sa to však podarilo vďaka mojej práci. A teraz nemám na mysli TopSpeed. Som totiž konštruktér a pracujem pre firmu, ktorá bude dodávať dielce pre tohto výrobcu áut snov. Celé toto miesto vyžaruje neuveriteľnú atmosféru a človeku sa ani nechce odísť. V každom chlapovi sa v tejto budove prebudí malý chlapec a rozžiaria sa mu oči, ako malému dieťaťu v hračkárstve.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Areál technologického centra McLaren sa nachádza v blízkosti malého mesta Woking neďaleko Londýna. Ak by ste čakali budovu, ktorá z diaľky kričí, že vo vnútri vzniká niečo výnimočné asi by ste boli sklamaní. Aspoň kým sa nedostanete bližšie. Sídlo tejto automobilky je totiž nenápadné a na jeho prítomnosť vás upozorní iba značka označujúca výjazd z kruhového objazdu za mestom, teda ak neletíte na jeho návštevu vrtuľníkom a nevidíte celý areál zhora. To však nebol náš prípad, no už po prekročení brány na nás dýchla výnimočnosť celého areálu. Jeho hlavnou súčasťou je budova, ktorú navrhol architekt menom Norman Foster. Jej pôdorys pripomína tvar obličky, či vzdialene znak McLarenu a spolu s jazierkom tvorí kruh. Stavba má dve poschodia nad zemou a niekoľko poschodí pod zemou. Už samotný vstup do budovy je nezvyčajný a rozpúta vo vás zvedavosť. Na parkovisku totiž nastúpite do skleneného výťahu valcového tvaru, ktorý vás zvezie do podzemia. Tam na vás po vystúpení čaká iba dlhá biela chodba na konci ktorej sú dvere. Už tu vám udrie do očí neuveriteľná až sterilná čistota a pochopíte, že všetky videá, ktoré ste videli z výroby McLarenov nie sú nijak prikrášlené a sú natočené za reálnej prevádzky. Zároveň sa vás zmocní pocit, že idete skôr do tajného laboratória, než do budovy automobilky a za dverami na konci chodby očakávate prinajmenšom Jamesa Bonda. No na veľké prekvapenie tam nájdete iba ďalšiu chodbu, kde na vás čaká rovnaký sklenený výťah. Akonáhle sa ten vynorí z podzemia ponúkne vám pohľad na akýsi vestibul s výhľadom na spomínané jazierko, ktorý spája jednotlivé oddelenia nadzemnej časti budovy a zároveň slúži aj ako múzeum. Nájdete v ňom väčšinu významných monopostov, či slávny McLaren F1.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Mimochodom jazierko, ktoré dopĺňa pôdorys budovy nie je vôbec samoúčelné. Ron Denis dal totiž budovu postaviť s cieľom mať všetky oddelenia automobilky po kope. A tak, je v tejto budove bok po boku vývoj cestných áut a vývoj monopostov F1, ale nielen to, ale aj ich montáž a aerodynamický tunel. A práve ten je potrebné pri jeho prevádzke chladiť, na čo veľmi dômyselne slúži voda z jazierka, teda technicky zo zásobníka. Zaujímavosťou je, že aerodynamický tunel s jeho príslušenstvom postavili ako prvý a okolo neho potom narástla celá budova. Jedným z cieľov Rona Denisa bolo vzbudiť hrdosť svojich zamestnancov na svoju prácu. Cestou na obed preto prechádzajú uličkou, ktorú lemujú trofeje. Tie automobilka získala počas svojho pôsobenia vo Formule 1 a skutočne ich nie je málo, hoci sa im v minulej sezóne práve moc nedarilo.  Budova je zároveň podzemnými chodbami spojená s produkčným centrom. To je akási „montážna linka“, kde vznikajú aktuálne superautá z produkcie tejto slávnej britskej značky. Aj tu vám okamžite udrie do očí sterilná čistota, ktorú by mohla McLarenu závidieť väčšina nemocníc vo svete. Zároveň vás opäť prekvapí neuveriteľná organizovanosť celého priestoru, akú by ste čakali skôr od nemeckých výrobcov.

Budova technologického centra McLaren ponúka neuveriteľné pohľady

Celá budova je úžasná aj napriek tomu, že sa nesie iba v odtieňoch sivej či bielej. A hoci nie som fanúšikom sci-fi musím povedať, že som z tohto miesta zostal očarený. Práve sci-fi je totiž žáner, ktorý vo mne táto stavba evokuje.  A to som rozhodne nevidel všetko. V podzemí sa totiž nachádza ešte bludisko chodieb a miestností, kde inžinieri na diaľku súperia o stotiny sekúnd so svojimi rivalmi od konkurencie. To sú však miesta určené naozaj iba pre vyvolených. Už aj my sme do budovy vstupovali bez mobilov, fotoaparátov, či čohokoľvek iného, čo by dokázalo urobiť nejaký záznam, a to nás previedli iba miestami, kde v podstate nebolo nič tajné. Každopádne je celý tento areál ako z iného sveta alebo minimálne z budúcnosti. Pri odchode človeku len tak mimovoľne napadne, že v NASA to asi nebude vyzerať o moc lepšie.