"Fajčenie vážne škodí Vášmu zdraviu." Slogany z krabičiek cigariet v autách platia možno aj dvojnásobne.

Mnohí fajčiari považujú svoje auto za miesto, kde môžu robiť čokoľvek. Priestoru na fajčenie stále ubúda a v autách to zatiaľ nikto nezakázal. Vetranie všetko nevyrieši. Často dochádza k tomu, že ak sú v aute spolu fajčiar a nefajčiar, jeden z nich je minimálne nespokojný.

Britskí vedci skúmali autá 17 ľudí, z ktorých boli 14 fajčiari. Počas testu absolvovali 104 jázd, z toho v 63 prípadoch sedel v aute fajčiar. Jedna jazda trvala v priemere 27 minút. Účastníci pokusu mali počas 3 dní jazdiť a fajčiť vo svojom aute tak, ako to robia bežne. Vedci umiestnili do áut vo výške hláv zadných cestujúcich meracie prístroje, ktoré každú minútu monitorovali znečistenie vzduchu v interiéri.

Potrebujeme naozaj zákony na to, aby sme nefajčili v autách, kde sú deti? Čo myslíte, mali by fajčenie v autách obmedziť/zakázať aj u nás?
Ak fajčíte v aute, škodlivé látky sa vo vnútri jednoducho hromadia a úplne nepomôže ani vetranie.

Ak fajčíte v aute, škodlivé látky sa vo vnútri jednoducho hromadia a úplne nepomôže ani vetranie.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je bezpečná miera znečistenia vzduchu jemnými časticami 25 mikrogramov na meter kubický (μg/m3). V nefajčiarskom aute priemerne namerali 7,4 μg/m3. Minimálna hodnota je 2,5 μg/m3. Autá fajčiarov sú na tom horšie. Vedci vo vzduchu priemerne namerali 85 μg/m3. Maximálna nameraná hodnota je dokonca 880 μg/m3. Koncentrácia jemných častíc určite závisí od počtu vyfajčených cigariet, no podľa štúdie ani otvorené okná nedokážu znížiť počet týchto častíc pod 25 μg/m3.

Niektoré štáty sveta zakazujú fajčenie v osobnom aute v prípade, že je na palube dieťa. V Európe ide napríklad o Grécko a v USA o Californiu, Arkansas, Maryland. Na Slovensku môžeme zatiaľ fajčiť koľko chceme.

Zdroj: carscoop.blogspot.com

Fajčiari si na cigaretku nájdu vždy čas.

Fajčiari si na cigaretku nájdu vždy čas.