Seat sa konečne dostal z ťažkostí a po siedmich rokoch dosiahol opäť kladné čísla. Spoločnosti  sa podarilo dosiahnuť zisk prvýkrát od roku 2008, kedy odštartovala veľká finančná kríza. Tá zasiahla významne práve španielsky trh, na ktorom domáca značka utrpela značné straty.

 

Rok 2015 bol pre španielsku značku najlepším v jej histórii. Seat inkasoval v priemere za predané vozidlo o 3,5% viac ako v minulom roku.

Čistý zisk spoločnosti dosiahol minulý rok hodnotu 6 miliónov eur. Príjmy boli na úrovni 8,3 miliardy eur, čo je nárast o 11%. Rok 2015 bol pre španielsku značku najlepším v jej histórii. Seat inkasoval v priemere za predané vozidlo o 3,5% viac ako v minulom roku. Popritom investovala automobilka do výskumu, vývoja a ďalších oblastí 586 miliónov eur. Aj preto je zisk len na úrovni 6 miliónov eur a rentabilita tržieb len 0,07 %. Pre porovnanie, Porsche malo minulý rok zisk 3,4 miliardy eur.

Číslo 6 miliónov nie je omračujúco vysoké, no po 7 rokoch straty rozhodne poteší

„Zlepšenie v roku 2015 bolo dvojnásobné – nielen, že sme získali pozitívne výsledky po prvýkrát od roku 2008, ale dosiahli sme ich počas roka veľkých zmien. Zavádzame tú správnu stratégiu, ktorá nám umožní čeliť výzve udržateľnej a dlhodobej ziskovosti s optimizmom,“ povedal Luca de Meo, prezident výkonného výberu Seatu.


Seat pritom zdieľa podvozkové platformy, ale aj pohonné jednotky s koncernom VAG a značkami VW, Audi a Škoda. Vďaka tomu minimalizuje náklady na výskum a vývoj, ale aj na výrobu a nákup. Seat navyše plánuje vstúpiť do ziskovejšieho segmentu SUV. Prvým typom má byť Ateca, ktorá príde do predaja už počas roka 2016.


Zdroj: carscoops