Minulý týždeň zišla z linky 6-miliónta Škoda Octavia. Od uvedenia na trh modernej Octavie prešlo už 21 rokov. No história slávneho mena Octavia začala oveľa skôr. V roku 1959 začali vyrábať praktický a priestranný typ rovnakého mena. Bol ôsmym modelom vyrábaným po skončení 2. sv. vojny. S názvom si príliš hlavu nelámali. „Octo“ je po latinsky 8. A tu začína príbeh najúspešnejšieho auta s okrídleným šípom v znaku.

Octavia je prvým porevolučným typom značky Škoda

Nová Octavia je mimoriadne obľúbená nielen v Čechách, na Slovensku, ale na celom svete. V prvom roku produkcie Octavie 1 vyrobili 61 000 kusov. Do roka produkciu zdvojnásobili a ďalej rástla s príchodom verzie combi. Škoda Octavia je prvým porevolučným typom značky (počnúc vývojom) a tiež prvým kompletne novým od vstupu do koncernu Volkswagen.

Škoda Octavia I RS Combi

Octavie druhej generácie vyrobili vyše 2,6 milióna kusov. To je spomedzi troch generácií zatiaľ najviac.

I. generácia bola predstavená v Paríži. Zaujala najmä pomerom ceny a úžitkovej hodnoty, ale aj kvalitou a použitou technikou. Za 14 rokov produkcie vyrobili 1 442 100 áut. Príchod druhej generácie znamenal pre Škodu posun v medzinárodnej stratégii. Produkcia sa rozšírila do Indie, Číny, či Ruska. II. generácia je z rokov 2004 – 2013. Urobili 2 604 100 kusov. Aktuálnej generácie III doteraz vyrobili bezmála 1 600 000.

Škoda Octavia II RS

III. generáciu vyrábajú aj na Ukrajine a v Kazachstane. Škoda chce tohtoročnou modernizáciou písať úspešný príbeh aj naďalej. Je bezpochyby najlepšia doposiaľ. Počnúc priestrannosťou, cez bezpečnosť, jazdné vlastnosti, komfort, až po moderné systémy na palube.

Škoda Octavia III RS 245 predstavuje vrcholnú verziu. 

Zdroj: Škoda