Ojazdené autá idú stále na dračku. Veď ročne sa na Slovensku predá viac použitých áut, než tých nových. Len v júli bolo na trhu k dispozícii vyše 37-tisíc vozidiel. V tabuľke záujmu dominujú tradičné značky. Priemerná cena, ktorú sú ochotní motoristi za ojazdené auto minúť, stále rastie a nedávno sa dostala nad úroveň 13-tisíc €.

„Evidujeme zvýšený záujem o mladšie vozidlá s menším počtom najazdených kilometrov, než je priemer inzerovaných vozidiel na trhu,“ hovorí generálna riaditeľka AAA Auto Karolína Topolová.

Z kontinuálneho sledovania trhu ojazdených vozidiel, ktoré uskutočnila spoločnosť AAA Auto, vyplynulo, že so zvyšujúcou obstarávacou cenou klesá vek vozidla. Ojazdené vozidlá majú priemere 8,2 roka a na tachometri majú 149-tisíc kilometrov. Ich cena bola 13 836 eur. Oproti minuloročnej priemernej cene 11 583 eur sa tak zvýšila o viac ako 2000 eur. Zvýšil sa aj záujem motoristov o jazdené vozidlá. Trend rastu súvisí so stále prebiehajúcou dovolenkovou sezónou. „Štatistiky hovoria, že záujem o nákup jazdeného vozidla stále rastie. Motoristická sezóna je v plnom prúde a aj preto sme výrazne zlacnili ceny väčšiny modelov obľúbených vozidiel. Evidujeme zvýšený záujem o mladšie vozidlá s menším počtom najazdených kilometrov, než je priemer inzerovaných vozidiel na trhu,“ hovorí generálna riaditeľka AAA Auto Karolína Topolová. Dopyt po vozidlách s menším nájazdom sa prejavuje aj vo zvýšených výkupných cenách.

 

Zmena nastala aj v regionálnom rozložení ponuky vozidiel na Slovensku. Najviac vozidiel v júli ponúkal Trenčiansky kraj s počtom vozidiel 8649 a naopak najmenej vozidiel sa objavilo v Trnavskom kraji, len 2 715. Motoristi sledujú najmä stav odometra, ktorý je po zavedení nového zákona do praxe dôležitým ukazovateľom hodnoty auta. Podľa štatistiky má predané vozidlo za sebou priemerne 149 005 km.

 

Najobľúbenejšie jazdenky

V rebríčku obľúbenosti vedie medzi značkami domáca Škoda s typmi Octavia a Fabia, nasledovaná príbuznou značkou Volkswagen. Tu zákazníci volia najčastejšie Passat a Golf. Prvú päťku uzatvára typ Superb. Popularitu  nemeckých značiek potvrdzujú aj prémiové značky BMW a Audi. Prekvapením je najmä šieste miesto BMW radu 5. Rebríček uzatvára Ford Focus a Opel Astra.

 

TOP10 najobľúbenejších jazdeniek v júli 2016

Poradie Typ
1 Škoda Octavia
2 Škoda Fabia
3 VW Passat
4 VW Golf
5 Škoda Superb
6 BMW 5
7 BMW 3
8 Audi A4
9 Ford Focus
10 Opel Astra