Slovensko má v Európe prvenstvo, na ktoré môžeme byť právom hrdí - dosiahli sme totiž výrazné zníženie počtu smrteľných nehôd na našich cestách. Brusel nám preto chce udeliť ocenenie, pretože najlepšie plníme cieľe EÚ.

Podľa správy Európskeho výboru pre bezpečnosť dopravy (ETSC) sme urobili najväčší pokrok z pomedzi európskych krajín pre zníženie smrteľných nehôd. Cieľ EÚ je totiž znížiť počet úmrtí účastníkov cestnej premávky na polovicu do roku 2020. Slovensku sa podarilo v období 2010-2013 znížiť túto štatistiku o pekných 37 percent. Predstavitelia SR na čele s prezidentom policajného zboru Tiborom Gašparom prevezmú ocenenie od eurokomisára pre dopravu Siima Kallasa. "Nedávna tragédia nám však pripomína našu kolektívnu zodpovednosť pracovať deň za dňom, až kým sa úmrtia na cestách nestanú minulosťou," povedal Avenoso s odkazom na autobusovú nehodu zo 6. júna, pri ktorej vyhasli životy štyroch mladých ľudí.

Riaditeľ ETSC Antonio Avenoso navrhuje slovenskej vláde zriadenie alkoholového zámku pre šoférov, ktorí opakovane riadili auto pod vplyvom alkoholu a rovnako rozšíriť sieť kamier či radarov pre zaznamenávanie prekračovania povolenej rýchlosti. Slovensko nebolo jediné, ktoré v tomto smere zaznamenalo zlepšenie - viac než 30% dosiahlo i Španielsko, Portugalsko alebo Grécko. Naopak najmenej sa darilo Fínom, Švédom alebo Srbom, kde si vylepšili štatistiky iba o 5%. V roku 2013 zahynulo na území 28 členských štátov EÚ v dôsledku dopravných kolízií 26.025 ľudí a ďalších 199-tisíc utrpelo vážne zranenia.