Aj keď sa to niektorým z nás nepáči, príchod autonómnych áut je len otázkou času. Okrem motoristov a fanúšikov technológií vie o tom aj štátna správa. Niektoré krajiny ako USA sa na digitálnu automobilovú dobu už začínajú pripravovať. Bezpilotné autá a internet zmenia náš život významne. Vozidlá budú komunikovať medzi sebou, ale aj so semaformi, či s vašim mobilným telefónom...

Moderné technológie preniknú aj do ďalšej časti našich životov, do dopravy. V USA sa na to už pripravujú. Z ciest by mali zmiznúť zápchy a vo veľkej miere aj vodiči...

Americké ministerstvo dopravy chce postaviť „mesto budúcnosti“ a vyhlásilo súťaž Smart City Challenge. „Naša národná vízia je stále veľmi obmedzená myslením z 20. storočia o integrácii technológií. Najlepšie laboratórium pre moderné technológie máme tam, kde sú najviac potrebné – v našich komunitách,“ povedal Anthony Foxx, minister dopravy USA.


Súťaž je určená pre stredne veľké mestá, ktoré majú podľa ministerstva dopravy 200 000 – 850 000 obyvateľov. Práve takéto aglomerácie budú podľa odborníkov v budúcnosti čeliť rapídnemu nárastu populácie. Zhustenú premávku má vyriešiť Smart City, inak by mesto pod náporom vozidiel skolabovalo. Situáciu by mali zvládnuť bezpilotné autá a ich komunikácia medzi sebou a okolím. Semafory by sa mali prepnúť na zelenú v momente, keď sa k ním priblížite. Váš taxík príde v momente, keď to budete naozaj potrebovať, a podobne. Víťazný návrh získa spolu  na realizáciu projektu Smart City až 50 miliónov dolárov.


Odborníci chcú pri realizovaní projektu získať čo najviac skúseností, aby mohli navrhované riešenia preniesť v budúcnosti aj na iné mestá. A čo si myslíte vy? Ako bude vyzerať doprava v mestách budúcnosti?


Zdroj: cnet, transportation.gov