Meno François Gissy mne, ako väčšine z vás, nič nehovorí. Vo Francúzsku je to však veľmi známy kaskadér a realizátor mnohých extrémnych pokusov. Jeho najnovší počin je trojkolka na vodný pohon. Keď sa na to pozriete lepšie, zistíte, že je to vlastne veľká tlaková nádoba na kolesách. Stovka za pol sekundy?! Ako na šibnutý nápad François prišiel? 

Rovnako ako mnohí chalani všade po svete, aj on mal záľubu v odpaľovaní malých rakiet z PET fliaš natlakovanými vodou a stlačeným vzduchom. Ako správny blázon si povedal, že sa na takú fľašu posadí a skúsi, čo to dokáže. Samozrejme, na to, aby tento jednoduchý systém dokázal adekvátne rozhýbať asi 200 kilogramov (človek + nádoba + trojkolka), PET fľaša pod tlakom na to stačiť nebude. To, čo vytvoril, však vyráža dych. Trojkolka s natlakovanou vodou pomocou vzduchu vo veľkej nádobe dokáže doslova vypáliť na 100 km/h za pol sekundy! To znamená, že ohromujúca akcelerácia dosahuje preťaženie na úrovni viac ako 5 g!

Trojkolka na vodný pohon dosiahne 261 km/h, stovku za 0,5 s a preťaženie viac ako 5g!

Zjednodušene povedané, vodná trojkolka je veľká fľaša s natlakovanou vodou. Na prvých zhruba 20 metroch, ktoré po uvoľnení tlaku z nádoby pokryl len za 0,8 sekundy. Z miesta udelí tlaková nádoba trojkolke s človekom na nej omračujúce zrýchlenie 5,14 g. Na tejto super krátkej dráhe má už viac než 100 km/h! Dráhu dlhú 200 metrov prešiel za 3,95 sekundy a tu už prekračoval tempo 260 km/h. Test prebehol na okruhu Paul Richard v Le Castellet vo Francúzsku.

Vo videu nižšie nájdete trochu podrobnejšie info ako to François Gissy robí: