Strešný nosič je v mnohých situáciách veľkou pomocou. Či už potrebujete previezť bicykel, alebo lyže. V dnešnej dobe si dokonca veľa ľudí nevie predstaviť ani dovolenku bez strešného boxu na aute. Oplatí sa ho však dávať dolu, keď ho práve nevyužívate? Rozhodne áno. Asi nikoho neprekvapí, že prázdny strešný nosič zhorší aerodynamiku a tým pádom ovplyvní spotrebu. No viete o koľko?

Ak by ľudia nepoužívali strešné nosiče, iba v USA by klesla spotreba benzínu za minulý rok o 378,5 milióna litrov.

Autá sa stále zväčšujú, no ľudia vozia stále viac zbytočností. Nečudo, že využívanie strešných nosičov naberá na popularite. Jazda s prázdnym nosičom na streche však znamená zbytočné plytvanie.

Podľa štúdie, ktorú urobili Alan Meier z inštitútu Lawrence Berkeley National Laboratory a Yuche Chen z organizácie National Renewable Energy Laboratory, je to viac ako by ste čakali. Analýza ukázala, že strešné nosiče sú zodpovedné za 0,8 % celkovej spotreby paliva v USA za minulý rok. To sa môže zdať ako zanedbateľné množstvo, no prepočítané na litre je to už zaujímavé číslo. Iba v USA je to totiž 378,5 milióna litrov benzínu. Vplyv strešného nosiča na aerodynamiku je, samozrejme, závislý od jeho tvaru a môže zvýšiť spotrebu auta až o 25%! Je pritom jasné, že tento prvok je najmä účelový, a tak výrobcovia ani zákazníci na jeho tvar veľmi nehľadia. Najväčší vplyv má priečny nosič pri jazde po diaľnici. Vodiči navyše často nechávajú nosič na streche aj keď ho nevyužívajú. Spomínaná štúdia ukázala, že vzdialenosť, ktorú vodiči prejdú s prázdnym nosičom, je až 8-krát väčšia ako vzdialenosť, pri ktorej majú na nosiči reálne aj nejaký náklad. Tvorcovia štúdie preto veria, že osveta a aerodynamicky tvarované nosiče by mohli pomôcť ušetriť až 4,5 miliardy litrov benzínu v najbližších 26 rokoch.

Zdroj: inautonews

F1 POSÚVA ÚČINNOSŤ SPAĽOVACÍCH MOTOROV. BLÍŽI SA AŽ K 50%

F1 POSÚVA ÚČINNOSŤ SPAĽOVACÍCH ...

Povedzme si úprimne, Formula 1 nezažíva najlepšie časy. Ľudí jednoducho prestala baviť, čo potvrdil aj Bernie ...

22. 04. 2016
MOTOR CHIRONU DOKÁŽE ZHLTNÚŤ AŽ 428 LITROV BENZÍNU ZA HODINU

MOTOR CHIRONU DOKÁŽE ZHLTNÚŤ AŽ 428 ...

Nástupca Veyronu debutoval v marci na autosalóne v Ženeve. Chiron mnohých sklamal, podobá sa totiž až príliš na ...

10. 05. 2016