Subaru prišlo prvýkrát s boxer motorom 14. mája 1966. Vtedy predstavili kompaktné auto Subaru 1000. Odvtedy uplynulo 50 rokov a automobilka sa konceptu nevzdala. Naopak, zamerali sa na výhody motora a vyvíjajú ho doteraz. Boxer dnes nájdeme v každom type, ktorý Subaru predáva. Za 50 rokov produkcie vrcholí výroba 16 miliónov motorov s protiľahlými valcami.

Subaru 1000 bolo prvé s boxerom pod kapotou

Subaru oslavuje 50 rokov boxer motora. Koncepcia s protiľahlými valcami má svoje výhody v podobe nízkych vibrácií, hladkého chodu, či nízkeho ťažiska.

Piesty boxer motora sú rozmiestnené symetricky po obidvoch stranách. Dizajn má oproti klasickému radovému alebo V usporiadaniu niekoľko výhod. Protiľahlé piesty navzájom rušia zotrvačné sily, výsledkom je menej vibrácií a vynikajúce vybalansovanie motora. Ruka v ruke s tým ide aj hladký chod až do vysokých otáčok, alebo nízke ťažisko.

Boxer je kľúčovým komponentom Subaru Symmetrical All-Wheel Drive

Boxer je jedným z kľúčových komponentov permanentného pohonu 4x4 Symmetrical All-Wheel Drive, ktorý ponúka vynikajúcu stabilitu a trakciu prirodzenú pre pohon všetkých kolies. Pozdĺžne montovaný boxer v línii so symetricky rozloženým pohonným ústrojenstvom sa stará o lepšiu stabilitu vo vysokých rýchlostiach a prejazdoch zákrut.

Zdroj: tlačová správa

TEST: SUBARU FORESTER 4. GEN S-D (TYP SJ)

TEST: SUBARU FORESTER 4. GEN S-D (TYP SJ)

Forester je tu už takmer 20. rokov. Prvé dve generácie boli pravými crossovermi, aj keď to slovo v tom čase automobilový ...

12. 11. 2015
TEST JAZDENKY SUBARU LEGACY (OUTBACK)

TEST JAZDENKY SUBARU LEGACY (OUTBACK)

Z ponuky autobazáru AAA AUTO sme najnovšie vyskúšali Subaru Legacy Outback štvrtej generácie. V teste sa však budem ...

03. 07. 2014
TEST SUBARU BRZ PREMIUM

TEST SUBARU BRZ PREMIUM

Ak BMW promuje produkty ako Radosť z jazdy, BRZ je Extáza! Neviem ako lepšie opísať pocity pri jazde na drobnom kupé. ...

31. 10. 2012