Niekoľko desiatok tisíc Slovákov veľmi dobre vie, ako to v modernej fabrike na výrobu áut vyzerá. Je to ich zamestnanie. No väčšina bežnej verejnosti nemá celkom predstavu, ako dnes v takmer plne automatizovanej dobe vzniká nové auto. Škoda filmárom z MotorTV sprístupnila dve svoje české fabriky, kde natočili dokumenty o vzniku typov Škoda Kodiaq a Škoda Octavia 3. generácie.

 

 

Prvé video je zo závodu Kvasiny, kde montujú SUV značky. Je kratšie, má hudobný podmaz a vidno v ňom len pár základných krokov kompletizácie auta. Druhé video je podstatne dlhšie. Má viac než 20 minút a stavbu auta v ňom vidno dôkladnejšie. Je jasné, že niektoré kroky chýbajú. Nie je možné vtesnať výrobu celého auta do krátkeho videa. Na záberoch však nádherne vidno presný postup, ako prakticky z obyčajného plechu vzniká auto. Ak vás výroba áut zaujíma a nemáte možnosť vidieť to naživo, toto jedna z možností, ako sa na chvíľu ponoriť do útrob modernej automobilky.

Práca v automobilke je náročná. Každý pracovník musí podať maximálny výkon, aby bol finálny produkt vysokej kvality.

Krátky zostrih výroby Škoda Kodiaq v Kvasinách

Pri sledovaní druhého videa si rozhodne vyhraďte čas na pozretie celého záznamu. Ak ste automobilový nadšenec a problematika vás zaujíma, jednoznačne sa neoplatí preskakovať jednotlivé kroky výroby či montáže nového vozidla.

Detailnejší pohľad na výrobu Škoda Octavia v závode Mladá Boleslav