Viete, ako vyzerá údržba diaľníc na Slovensku? Len za minulý týždeň sneženie na celom území mimoriadne skomplikovalo situáciu. Od 2. do 9. februára 2018 cestári pracovali takmer na plné obrátky. Hoci to v danej chvíli možno tak nevyzeralo. Len na diaľniciach a rýchlostných cestách si počasie vyžiadalo striedavé nasadenie 213 vozidiel a mechanizmov zimnej údržby a spolu s nimi v smenách aj 706 zamestnancov a dispečerov NDS.

Zimná údržba vyžaduje dôkladnú prípravu a patričnú koordináciu. Tá našim cestárom niekedy chýba.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky a komplikovanú dopravnú situáciu počas sledovaného týždňa bolo v akcii všetkých pätnásť stredísk správy a údržby diaľnic a rýchlostných ciest. Technika zimnej údržby absolvovala celkom 1 151 výjazdov, najazdila 32 032 km s celkovou spotrebou nafty 39 465 litrov. Sypače použili na spravovaných úsekoch takmer 3 635 ton posypového materiálu, diaľničná patrola pomáhala pri 15 dopravných nehodách.


Najviac mechanizmov na cestách sa vystriedalo na úsekoch spravovaných štyrmi strediskami - Košice, Zvolen, Mengusovce a Liptovský Mikuláš s celkovou spotrebou posypového materiálu 2 083 ton.

 

Nasadenie i v Bratislave...

Kvôli snehovej nádielke bol minulý týždeň kritický pre Bratislavu. Bratislavské stredisko správy a údržby diaľnic v tom čase vyslalo do terénu 12 sypačov, ktoré brázdili diaľnice D1, D2, D4. Celkovo najazdili 2 428 km so spotrebou nafty 1 452 litrov a vysypali 156 ton soli s účinnosťou do -6 °C.

 

Počas 24 hodín zasahovalo dohromady 29 zamestnancov zimnej údržby a dvaja dispečeri zimnej údržby. Na spravovaných úsekoch sa stali aj dve dopravné nehody. Situáciu v daný deň sa podarilo stabilizovať v dopoludňajších hodinách. Posledné sypače sa do areálu strediska vracali okolo 16. hodiny. Na druhý deň si už poveternostná situácia nevyžadovala zásah zimnej techniky.


Stredisko má v správe úseky diaľnic D1 po Senec, potom D2 po maďarské hranice a celú D4.

Ako vyzerá aktuálna zimná sezóna z pohľadu čísel? 

Zimná prevádzka trvá od 1. novembra do 31. marca a robí sa v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke. Výjazdy mimo toto obdobie však nie sú výnimkou, tak ako to bolo aj na konci októbra minulého roka. Zimná údržba NDS od októbra do dnes celkovo poskytla výkony v týchto číslach:
 

  • striedavo v smenách zamestnanci vo výkone - 706,
  • striedavo v smenách technika vo výkone - 213,
  • počet výjazdov - 11 393,
  • najazdené km - 324 263,
  • spotreba posypového materiálu (tony) - 33 597,
  • spotreba nafty (litre) - 353 161.

Zdroj: NDS