Vodoodpudivá nanotechnológia, slangovo "tekutý stierač", funguje na princípe vytvorenia neviditeľnej ochranej vrstvy, po ktorej steká voda zo skiel náporom vetra. Väčšinou od rýchlosti 70-80 km/h. Samozrejme, záleží na uhle čelného skla a aerodynamike auta.

Tekutý stierač na okne vydrží aj pol roka. Záleží nie len na jeho správnej aplikácii (popísanej v článku), ale aj počte prejdených km a agresivite tekutiny v ostrekovačoch.

Sú "tekuté stierače" skutočne funkčné, alebo ide len o niekoľkodňový produkt zaobalený kvalitným marketingom?
V ručnej autoumyvárni KV Detail majú s vybranými značkami výborné skúsenosti. Dôležitá a zásadná je príprava povrchu pred samotnou aplikáciou. Až potom aplikácia! Ako hovorí Andrej Korbel z KV Detail, "po umytí vozidla je dôležité vyčistiť okná čističom a následne ich odmastiť prípravkom výrobcu tekutého stierača. Zvyčajne je súčasťou balenia. Ide o čistý etanol, prípadne použiť osvedčený IPA (isopropylalkohol) známy z prostredia lakovní". Kvalitná príprava povrchu skiel, najmä toho čelného, kde ma tekutý stierač najväčší význam, je skutočne alfou a omegou. Iba tak sa dá docieliť dlhodobá niekoľkomesačná výdrž tekutého stierača. "V prípade starých áut bez pravidelnej údržby je vhodné prejsť sklá špeciálnou plastelínou určenou na dekontamináciu, tzv. clay a až následne odmastiť." Na takom panensky čistom skle je nanotechnológia funkčná dlhodobo. Okrem odpudzovania vody a lepšieho výhľadu počas dažďa udrží sklá čistejšie dlhšie a v zime sa sneh s ľadom neprilepia tak silno, ako na sklo bez tekutých stieračov.

Ako dlho tekuté stierače vydržia? Zo skúseností profíkov z KV Detail niekedy aj polroka. Záleží, samozrejme, na počte najazdených km, počasí a tiež kvalite kvapaliny v ostrekovačoch. Tie najlacnejšie bývajú veľmi agresívne a tekuté stierače aj vosk výrazne oslabujú. Na odporúčanie KV Detail sa oplatí priplatiť si za kvapalinu do ostrekovačov Autoglym, ktorá sa podľa riedenia može použiť v lete i zime (až do -45°C) a predovšetkým je jemná a neoslabuje ani vosk ani tekuté stierače.
 

V prípade záujmu kontaktujte osvedčenú autoumyváreň KV Detail sídliacu v Ružinove, konkrétne v Hoteli Bratislava. Mimochodom, aplikáciu tekutého stierača teraz ponúkajú v rámci Jesennej akcie umytia auta platnej do 20. 12. 2015. Viac info na 0907 079 922 alebo info@kvdetail.sk

Vďaka nanotechnológii tekuté stierače sa v zime sneh ani ľad na sklo neprichytia tak silno ako na neošetrené sklo. Oškrabávanie auta je citeľne jendoduchšie.