Používanie telefónov počas šoférovania je v súčasnosti veľkým problémom. S rozšírením mobilného internetu a sociálnych sietí sa totiž zmenilo z telefonovania na čítanie a písanie správ. Vodič tak stráca očný kontakt s premávkou pred sebou na pomerne dlhý čas a môže ľahko zapríčiniť nehodu. Bojovať proti tomuto neduhu chcú nielen rôzne orgány ako americká národná diaľničná agentúra pre bezpečnosť na cestách (NHTSA), ale aj automobilky ako Nissan, Toyota či Porsche. Najnovšie sa k nim pridáva aj jeden z najznámejších výrobcov smartfónov. Ako? Telefóny nebudú zobrazovať správy počas šoférovania. Aspoň tie s novým operačným systémom.

Apple totiž predstavil najnovšiu generáciu operačného systému pre svoje telefóny označenú iOS 11. K zákazníkom sa dostane na jeseň tohto roku, no už teraz výrobca prezradil, že bude mať jednu zaujímavú funkciu, ktorú nazvali "Nevyrušujte ma počas šoférovania" (Do Not Disturb While Driving). Systém bude schopný určiť, akou rýchlosťou sa telefón pohybuje, a ak rýchlosť presiahne určitú hranicu automaticky spustí tento "vodičský režim". Displej telefónu v tomto režime zostane čierny aj po prijatí správy a telefón úplne stíši upozornenia na správy, takže vodič nebude vedieť, že mu niekto píše a nebude mať nutkanie správu prečítať a reagovať. Telefón bude v tomto režime navyše automaticky posielať správy, že momentálne šoférujete a nemôžete reagovať. Užívateľ si ale bude tiež môcť vytvoriť zoznam ľudí, ktorí mu na takúto správu budú môcť odpovedať správou "súrne" (urgent). Tá sa už na telefóne zobrazí. Vodič by mal potom zastaviť a zistiť čo sa deje. 

 

Iste vám však napadlo, ako bude telefón vedieť, že šoférujem a nie som iba pasažier. Nuž, keď sa aplikácia spustí, dostanete notifikáciu. Vtedy stačí kliknúť na nápis "nešoférujem" a všetky funkcie telefónu zostanú v normálnom režime. Stále je teda na zodpovednosti vodiča, aby tento režim používal. Hoci tento režim zatiaľ ohlásil iba Apple pre svoje výrobky, konkurencia nespí a verím, že už čoskoro sa objaví podobná funkcia aj v operačnom systéme Android. Koniec koncov, aj spomínaná NHTSA tlačí na to, aby boli niektoré funkcie telefónov počas jazdy obmedzené. Nuž a USA je príliš veľký trh na to, aby výrobcovia takéto snahy a odporučenia ignorovali.

Zdroj: carscoops

V USA CHCÚ OBMEDZIŤ POČAS JAZDY SOCIÁLNE SIETE A PÍSANIE NA MOBILE

V USA CHCÚ OBMEDZIŤ POČAS JAZDY SOCIÁLNE ...

Americká národná diaľničná agentúra pre bezpečnosť na cestách (NHTSA) informuje, že rozptýlení vodiči spôsobili ...

25. 11. 2016
POMÔŽE SCHRÁNKA BEZ SIGNÁLU ZVÝŠIŤ BEZPEČNOSŤ?

POMÔŽE SCHRÁNKA BEZ SIGNÁLU ZVÝŠIŤ ...

Mobilné telefóny už dávno zmenili naše životy a naše správanie. V mnohých situáciách sú však vyslovene životu ...

07. 05.
NEPÍŠTE SMS ZA VOLANTOM!!! ANI MARK WEBER TO NEDOKÁŽE

NEPÍŠTE SMS ZA VOLANTOM!!! ANI MARK WEBER ...

Stále ma udivuje, keď vidím niekoho telefonovať za volantom s telefónom v ruke. Najmä ak sedí v modernom aute, ktoré ...

25. 11. 2015
MÔŽE KÁVA ZADARMO ZNÍŽIŤ NEHODOVOSŤ?

MÔŽE KÁVA ZADARMO ZNÍŽIŤ NEHODOVOSŤ?

Káva je nápoj, ktorý si získava obľubu u stále väčšieho počtu ľudí. Patrí medzi nich aj ohromné množstvo vodičov ...

21. 09. 2016