Súčasná kapacita továrne je viac ako 100 000 vozidiel ročne. 
Továreň Tesla Freemont

Továreň Tesly vo Fremonte patrí k najväčším výrobným komplexom na svete

Jedna z najvyspelejších továrni na výrobu áut

Samotná Tesla uvádza, že ide o jednu z najvyspelejších továrni na výrobu áut. Sériová produkcia tu začala v roku 2012 Modelom S. V roku 2014 Američania zásadne rozšírili výrobné kapacity a upravili priestor tak, aby mohli vyrábať Model S s pohonom všetkých kolies a nové SUV Model X. Súčasná kapacita továrne je viac ako 100 000 vozidiel ročne. Kalifornská automobilka zatiaľ nevyužíva všetky priestory na výrobu a v hale existuje miesto na rozširovanie. GM a Toyota tu dokázali vyrábať aj pol milióna vozidiel ročne!

Tesla Model X Továreň

Elektrické autá vyrábajú Američania úplne rovnakým systémom ako klasické vozidlá.

A ako prebieha výroba Tesly Modelu X? Podobne ako pri „normálnych“ autách. Nič inovatívne tu nehľadajte. Ak to trochu preženiem, tak posledná veľká inovácia pri výrobe áut prišla s Henrym Fordom a modelom T. Každá Tesla začína svoj život v lisovni, kde z hliníkového plechu vylisujú pracovníci jednotlivé diely karosérie. Následne sa pokračuje zváraním, lakovaním, montovaním interiéru, motorov a rôznych drobností... Tesla Model X prejde vo výrobe cez „ruky“ až 458. robotom. Je to 3x viac ako v prípade Modelu S, ktorý je len o málo starší. Dôvod je jednoduchý. Stroj na rozdiel od človeka nerobí chyby, nepotrebuje prestávky a neštrajkuje. Stále však existujú vo výrobe procesy, kde sú ľudia nenahraditeľní. Tesla vyrába za týždeň cca 1000 ks veľkého SUV.


Tesla plánuje vo Fremonte vyrábať aj očakávaný Model 3. Produkcia by mala začať už v priebehu budúceho roku. Vďaka dostupnejšiemu Modelu 3 chce automobilka v roku 2020 predať až 500 000 automobilov za rok. V expanzných plánoch Elona Muska nechýba ani Gigafactory na výrobu batérií. Tesla ju stavia spolu s Panasonicom, pôjde o najväčšiu továreň na výrobu batérií na svete. 

Zdroj: teslamotors, teslarati