Ak sa povie akčná, bežne dostupná kamera využiteľná aj pri extrémnych športových výkonoch, každému automaticky napadne GoPro. Je to značka, ktorú aspoň z počutia pozná hádam každý a vo väčšine prípadov aj jediná, ktorú ľudia v tejto kategórii kamier vnímajú. Bol by však omyl domnievať sa, že nemá konkurentov, pretože má a v mnohých prípadoch aj veľmi zdatných.

 

 

Už pred pár rokmi sme pre vás otestovali Prestigio RoadRunner 700x a je ich rozhodne viac. Medzičasom pribudli ďalší. Pokojne do tejto kategórie môžeme zaradiť Sony AS-100V, či celý rad kamier Garmin VIRB. No nedávno do tohto teritória pribudol nový hráč, TomTom Bandit. A práve jemu sa pozrieme na zúbok, pričom sa nevyhne aspoň základnému porovnaniu s etalónom triedy, kamerou GoPro.

Hneď na začiatok treba povedať, že TomTom sa rozhodne nechce opičiť po zavedenej konkurencii a prichádza s vlastným, jasne identifikovateľným dizajnom. Musím povedať, že v tomto prípade sa tvorcom rozhodne podarilo odlíšiť sa od svojho protivníka. TomTom totiž priniesol namiesto typického kvádra kameru v tvare valca, ktorá pôsobí oveľa modernejšie, aerodynamickejšie a akosi viac na šport. Vývojári navyše do originálneho dizajnu zakomponovali veľmi dobrú ovládateľnosť a ergonómiu. Kamera má totiž zvlášť tlačidlo na zapnutie a zvlášť na vypnutie. Pričom každé je na inej strane kamery, čo je veľmi užitočné a intuitívne, ak máte kameru napríklad na prilbe, či na ramene. Rozhodne sa vám totiž nestane, že by ste kameru pri zapínaní hneď náhodne aj vypli, najmä v situáciách keď na ňu nevidíte. Druhým veľmi príjemným aspektom dizajnu Bandita je, že jednoduchým pohybom vyberiete prakticky celé vnútro a ľahko ho pripojíte do USB portu vášho počítača. Je to ako z kamery vybrať "USB kľúč". Toto srdce kamery v sebe ukrýva okrem mikro SD karty aj batérie, takže si počas práce so záznamom, či kopírovania hneď kameru aj dobíjate. Tu však musím povedať, že ak máte príliš tenký notebook a tým pádom USB port nízko, káblu sa aj tak nevyhnete. Navyše diódy, ktoré indikujú nabitie batérie, vám budú v prípade zapojenia do notebooku svietiť do stola, takže ak chcete vedieť ako na tom vaša batéria približne je, budete ho musieť dvíhať a otáčať. :)

Tretím veľmi príjemným prvkom konštrukcie kamery je, že nepotrebujete žiaden vodotesný obal. V prípade, že chcete Bandita ponoriť do vody, stačí vám vodotesný kryt objektívu, ktorý však nijako nezmení tvar a hlavne veľkosť kamery. Výrobca pritom deklaruje, že kameru môžete ponoriť do hĺbky 40 m. Tento kryt objektívu však budete v základnom balíku hľadať márne a musíte si zaň priplatiť.

 

TomTom sa chcel od konkurencie (najmä od GoPro) jednoznačne odlíšiť, čo sa mu podľa nás úspešne podarilo. Dizajnéri pritom šikovne využili konštrukciu a tvar kamery na polohovanie/otáčanie okolo pozdĺžnej osi, bez potreby akéhokoľvek kĺbu. Výhodou z môjho pohľadu je aj pripevnenie kamery na držiak bez nutnosti niečo skrutkovať. Kameru môžete jednoduchým stlačením zámku ľahko odobrať z držiaka a trebárs ju dobiť, či stiahnuť dáta a potom jednoducho nasadiť späť. Z toho vyplýva, že TomTom využíva iný systém uchytenia ako jeho najväčší konkurent GoPro. No ak už máte GoPro príslušenstvo a uvažujete o zmene kamery, nemusíte sa ho zbavovať. TomTom totiž používa adaptér aj na tieto držiaky. Dokonca ho dostanete v základnom prevedení kamery spolu s dvoma samolepiacimi držiakmi. Výrobca však, samozrejme, ponúka aj kopec doplnkov ako držiak otočný o 360°, adaptér na statív, držiak na ruksak, či na zápästie, alebo plavák, ktorý udrží kameru tesne pod hladinou a selfie tyč.

Kamera je bez prídavného krytu vodotesná do hĺbky 40 m. Treba však vymeniť malý kryt objektívu.

Poďme k technickým parametrom:

 

- TomTom Bandit zaznamená video v rozlíšení:
  1080p 30fps, 1080p 60fps, 720p 60fps, 720p 120fps, 2.7k 30fps a 4k 15fps.

- Časozberný záber v rozlíšení 4k 30fps, alebo 1080p 30fps,

- Spomalený záber v kvalite 1080p x2, 720p x4, WVGA x6 (číslo za x je spomalenie),

- Kapacita batérie je 1900 mAh, záznam v HD kvalite nakrúca 3 hodiny,

- Používa optický snímač CMOS,

- Dokáže robiť fotografie s rozlíšením 16 MP

- Rozmery sú 94 mm x 38 mm x 52mm (d x š x v)

- Hmotnosť 190 g

- Pripojenie cez USB 3.0, Wi-Fi, alebo Bluetooth Smart.

Z užívateľského hľadiska ako prvé prekvapí váha. Najmä ak ste zvyknutí nosiť kameru na prilbe. Kamera GoPro Hero4 Black totiž váži menej ako polovicu (89 g). TomTom má však aj jednoznačné výhody. Ponúka totiž veľmi prehľadné a intuitívne ovládanie, a to nielen pri zapínaní a vypínaní záznamu, ale aj pri orientácii v ponuke funkcií a nastavení. Pomáha tomu aj dobre spracovaný displej veľkosti 22 x 25 mm. Tu však treba povedať, že konkurencia nespí a GoPro využíva svoj krabicový tvar a v niektorých modeloch ponúka farebný dotykový displej s možnosťou priamo v kamere strihať video. Boj však pokračuje aj na tomto poli. TomTom totiž pomocou senzorov a GPS zaznamenáva výrazné body a maximá počas nakrúcania. A čo všetko meria? Rýchlosť, zrýchlenie, spomalenie, preťaženie, vertikálne klesanie, rotácie, či pomocou špeciálneho náramku aj váš pulz. Pomocou aplikácie potom môžete jednoducho zatrasením telefónu zostrihať video zo svojho výkonu iba na úseky s týmito maximami. Samozrejme, počas natáčania môžete pridávať aj svoje značky. Mrzuté však je, že táto aplikácia nefunguje na každom smartfóne. Zo začiatku bola aplikácia dostupná iba pre iOS. V súčasnosti je už k dispozícii aj pre Android, ale iba pre zhruba 16 vybraných typov telefónov. Aplikácia okrem rýchleho strihania a zdieľania videa dobre poslúži aj pri umiestňovaní kamery. Reálne vám totiž priamo ukáže obraz, ktorý sníma. Aplikácia s touto funkciou však na rozdiel od rýchleho strihania videa nie je novinkou. TomTom však ponúka podobný softvér aj pre PC. Do videa si pritom môžete vložiť aj vašu rýchlosť, či aktuálne preťaženie.

Čo sa týka kvality obrazu, tú môžete porovnať sami v priloženom videu. Iba doplním, že Bandit vie natáčať aj spomalený záber, a to 1080p x2, 720P x4, alebo WVGA x6. Rovnako dokáže urobiť aj časozberný záznam, a to 1080p s frekvenciou 30 snímok za sekundu a 4K s rovnakou frekvenciou 30 snímok za sekundu.

Toto nájdete v základnom balíku TomTom Bandit. Jeho cena je momentálne okolo 360 €.

Kamera TomTom Bandit je na trhu akčných kamier určite vítaným oživením. Snaha firmy presadiť sa aj v tejto oblasti sa pozitívne prejavila na ergonómii ovládania a jednoduchosti použitia kamery. Či už ide o blbuvzdorné zapínanie a vypínanie, nabíjanie a sťahovanie dát, alebo o jednoduché nasadenie na držiak. Tu však treba povedať, že v základnom balíku dostanete iba dva samolepiace držiaky a redukciu na GoPro držiaky. Rozhodne sa preto oplatí priplatiť si za prémium pack, ktorý už obsahuje aj vodotesný kryt objektívu, držiak s 360° polohovaním, držiak na riadidlá a diaľkové ovládanie, pomocou ktorého môžete napríklad pridávať značky pre zaujímavé pasáže do videa. Ak máte správny smartfón, poteší vás aj prepracovaná aplikácia a možnosť pozrieť si ako rýchlo ste išli, alebo aké ste dosiahli preťaženie. Ak nemáte telefón, na ktorom vám pôjde aplikácia, môžete to isté urobiť na počítači. Kamera je navyše robustná a prichádza so zaujímavým príslušenstvom. Škoda iba, že výrobca nepočíta s častým umiestňovaním kamery na rôzne predmety, ako v našom prípade na rôzne autá a neponúka ako alternatívu k držiakom s obojstrannou páskou aj systém s prísavkami.

Prémiový balík sa však oplatí viac. Okrem viacerých úchytov v ňom dostanete aj vodotesný kryt objektívu. Jeho cena je okolo 400 €