Volvo odhalilo nové koncepty XC40 a V40. Automobilka tvrdí, že sú po dizajnovej stránke zamerané najmä na mladších zákazníkov. Obidve novinky stoja na novej modulárnej platforme CMA (Compact Modular Architecture), ktorú vyvinuli Švédi v spolupráci s materskou spoločnosťou Geely. Riaditeľ vývoja Peter Mertens tvrdí, že nová platforma CMA má veľa spoločného s väčšou SPA, ktorú využívajú typy Volvo XC90 a Volvo S90 a V90.

Volvo má s elektrifikovanými autami smelé plány. Do roku 2025 by chceli predať až milión plug-in hybridov a elektromobilov.

Koncept 40.1 je predzvesťou nového crossoveru XC40, ktorý by sme mohli vidieť už v r2017. Sériový model sa má pritom po dizajnovej stránke od konceptu líšiť minimálne. Volvo zatiaľ veľa informácií neposkytlo. Vieme iba o plug-in hybridnej verzii T5 TwinEngine s 1,5-litrovým benzínovým trojvalcom, elektromotorom, pohonom predných kolies a sedemstupňovým dvojspojkovým automatom. Vďaka elektromotoru má mať motor nižšiu spotrebu a zároveň lepšiu dynamiku. Neskôr máme očakávať aj verziu s dvoma elektromotormi.

Druhý koncept sa volá 40.2. Je to predobraz druhej generácie typu V40. Zatiaľ vieme iba toľko, že ide o elektrickú verziu s dojazdom približne 350 km. Podľa všetkého sa ale elektrická V40 tak skoro na trh nedostane. Peter Mertens naznačil, že najprv musia dokončiť chystaný elektromobil postavený na platforme PSA, ktorý by mal zvládnuť na nabitie asi 500 km. A ten skôr ako v r2019 neuvidíme. Model V40 s klasickými motormi očakávame v r2018.

zdroj: autoexpres

TEST VOLVO V40 T5 AWD CROSSCOUNTRY

Volvo V40 XC T5 AWD Summum je napriek odpudivo komplikovanému názvu špeciálna špecialitka. Prečo? Dovoľte krátke ...

26. 06. 2013