Volvo pokračuje v modelovej expanzii. Po typoch XC90, S90 a V90 prídu aj ďalšie vozidlá s novým hranatejším dizajnom. V priebehu tohto roka odhalia Švédi kompaktný crossover XC40. Vývoj auta je už hotový a Volvo tvrdí, že pravdepodobne pôjde o jeden z kľúčových typov. Do konca roka by sme mali poznať aj finálnu podobu hatchbacku V40 a SUV XC60.

„Je zaujímavé, čo môžete urobiť s SUV. Začali ako off-roady, potom sa presunuli do mesta. Dali zákazníkom ľahké nastupovanie/vystupovanie, dobrý výhľad a pocit kontroly. Toto sú všetko atribúty, ktoré môžeme dať zákazníkom v rôznych tvaroch a karosériách, nie nutne v tých tradičných,“ hovorí Green. Naznačuje tým snáď príchod kategórie „SUV kupé“?

Autá série 40 (Volvo XC40 a V40) budú stáť na novej modulárnej platforme CMA, ktorú využíva aj nová čínska značka Lynk&Co. „Je veľká šanca, že to bude jedno z najúspešnejších áut našej ponuky,“ hovorí Henrik Green, šéf vývoja a výskumu. Model XC40 bude konkurovať kompaktným SUV, akými sú BMW X1 a Audi Q3. Volvo V40 zase prémiovým hatchbackom.

Takto vyzerá koncept XC40. Sériová podoba mu pravdepodobne nebude príliš vzdialená.

Švédi pracujú už aj na náhrade typu XC60. Debut by mal prísť ešte v tomto roku. Súčasná generácia je najpredávanejším autom Volva. „XC60 je našim najvyrábanejším autom, predávame ho v Európe, Číne a v Amerike. Prináša významný zisk, takže je kľúčové v mnohých ohľadoch. Nový typ je fantastickým autom a veľkým krokom vpred,“ pokračuje Green. Po stredne veľkom SUV XC60 prídu aj ďalšie vozidlá série 60 (sedan S60 a kombi V60). Volvo tak v priebehu pár rokov inovuje komplet celú ponuku. Najstarším typom v portfóliu bude o chvíľu rodinné SUV XC90.


Prinesie švédska značka aj ďalšie SUV okrem XC40, XC60 a XC90? Ťažko povedať, ale priestor tu stále je. „Je zaujímavé, čo môžete urobiť s SUV. Začali ako off-roady, potom sa presunuli do mesta. Dali zákazníkom ľahké nastupovanie/vystupovanie, dobrý výhľad a pocit kontroly. Toto sú všetko atribúty, ktoré môžeme dať zákazníkom v rôznych tvaroch a karosériách, nie nutne v tých tradičných,“ hovorí Green. Naznačuje tým snáď príchod kategórie „SUV kupé“? Vzhľadom na popularitu tohto segmentu by to nemusel byť krok zlým smerom.


Šéf výskumu a vývoja prezradil aj informácie o elektrifikácii. „Pracujeme tvrdo na našom plne elektrickom vozidle. V roku 2019 bude na ceste,“ dodáva Green. Ďalšie elektromobily majú nasledovať.


Zdroj: autocar

TEST VOLVO V90 D5 AWD

TEST VOLVO V90 D5 AWD

Volvo V70 bolo na trhu od roku 1996. Po dvadsiatich rokoch a troch generáciách však končí. Náhradou je kombi s označením ...

30. 11. 2016
TEST VOLVO XC90 D5 INSCRIPTION

TEST VOLVO XC90 D5 INSCRIPTION

Mohlo by sa zdať, že veľkým SUV nemôžem rozumieť. Veľa ma nenarástlo (dobrého málo býva :). Nemám decká, takže ...

26. 05. 2016