„Je zaujímavé, čo môžete urobiť s SUV. Začali ako off-roady, potom sa presunuli do mesta. Dali zákazníkom ľahké nastupovanie/vystupovanie, dobrý výhľad a pocit kontroly. Toto sú všetko atribúty, ktoré môžeme dať zákazníkom v rôznych tvaroch a karosériách, nie nutne v tých tradičných,“ hovorí Green. Naznačuje tým snáď príchod kategórie „SUV kupé“?

Autá série 40 (Volvo XC40 a V40) budú stáť na novej modulárnej platforme CMA, ktorú využíva aj nová čínska značka Lynk&Co. „Je veľká šanca, že to bude jedno z najúspešnejších áut našej ponuky,“ hovorí Henrik Green, šéf vývoja a výskumu. Model XC40 bude konkurovať kompaktným SUV, akými sú BMW X1 a Audi Q3. Volvo V40 zase prémiovým hatchbackom.

Takto vyzerá koncept XC40. Sériová podoba mu pravdepodobne nebude príliš vzdialená.

Švédi pracujú už aj na náhrade typu XC60. Debut by mal prísť ešte v tomto roku. Súčasná generácia je najpredávanejším autom Volva. „XC60 je našim najvyrábanejším autom, predávame ho v Európe, Číne a v Amerike. Prináša významný zisk, takže je kľúčové v mnohých ohľadoch. Nový typ je fantastickým autom a veľkým krokom vpred,“ pokračuje Green. Po stredne veľkom SUV XC60 prídu aj ďalšie vozidlá série 60 (sedan S60 a kombi V60). Volvo tak v priebehu pár rokov inovuje komplet celú ponuku. Najstarším typom v portfóliu bude o chvíľu rodinné SUV XC90.


Prinesie švédska značka aj ďalšie SUV okrem XC40, XC60 a XC90? Ťažko povedať, ale priestor tu stále je. „Je zaujímavé, čo môžete urobiť s SUV. Začali ako off-roady, potom sa presunuli do mesta. Dali zákazníkom ľahké nastupovanie/vystupovanie, dobrý výhľad a pocit kontroly. Toto sú všetko atribúty, ktoré môžeme dať zákazníkom v rôznych tvaroch a karosériách, nie nutne v tých tradičných,“ hovorí Green. Naznačuje tým snáď príchod kategórie „SUV kupé“? Vzhľadom na popularitu tohto segmentu by to nemusel byť krok zlým smerom.


Šéf výskumu a vývoja prezradil aj informácie o elektrifikácii. „Pracujeme tvrdo na našom plne elektrickom vozidle. V roku 2019 bude na ceste,“ dodáva Green. Ďalšie elektromobily majú nasledovať.


Zdroj: autocar