Keďže Audi S5 je s nami už pár mesiacov, bolo otázkou času, kedy príde na trh aj vrcholná verzia RS5. Tu je! Na maximálnom výkone je len nepatrne výkonnejšia než predošlá generácia, zato rozsah krútiaceho momentu 2,9 litrového V6 biturbo motora je parádny! Jednak má v maxime o 170 Nm viac ako atmosférický 4,2 l V8 motor, čiže rovných 600 Nm. A tiež je k dispozícii v ohromne veľkom rozsahu otáčok.

 

 

Vďaka permanentnému pohonu quattro v kombinácii so športovým diferenciálom na zadnej náprave a torsen medzinápravovému diferenciálu a širokým pneumatikám tento model nedostatkom trakcie zväčša netrpí. Na dobrom povrchu vypáli z 0 na 100 km/h v priebehu úžasných 3,9 sekundy. Sila motora prúdi na kolesá cez 8-stupňovú automatickú prevodovku Tiptronic a následne cez asymetricky rozdelený pomer hnacích síl 40:60 v prospech zadnej nápravy.

Aj keď je úvodný obrázok RS5 v drifte fotomontáž, nepochybujte o tom, že tento model tieto prasačiny zvládne aj na suchej ceste. Treba na to však šikovné ruky a trochu viac odvahy ako pri zadokolkách.

Pri navrhovaní tvarov, či presnejšie detailov nového modelu RS5 si dizajnéri vzali ako predlohu legendárne Audi 90 quattro IMSA GTO z 80. rokov. Vpredu teda má kupé široký, plochý nárazník s maskou z jedného kusu s náduchmi vzduchu. Každý predný blatník rozšírili o 15 mm a vzadu doplnili väčší difúzor než má model S5. Na hrane veka kufra je pevný spojler, ktorý spolu so 4-mi oválnymi koncovkami výfukov podčiarkujú ostrosť novinky.

Vnútri auta sú dominantou superšportové sedadlá, zrezaný volant v dolnej časti, RS displej v kombinácii s Audi Virtual kokpitom a množstvom RS logotypov. Moderné technológie pokračujú head-up displejom, matrix LED prednými svetlami a plejádou asistentov vodiča pre väčší komfort, bezpečnosť a efektivitu tohto auta v čase, keď sa s ním nejazdí športovo. Keď sa už pre jazdu na hrane rozhodnete, rovnako ako v modeli S5, aj pri RS5 je možné všetkých asistentov vodiča kompletne deaktivovať, vrátane trakčnej kontroly a stabilizácie. S týmto výkonom a krútiacim momentom dokáže v šikovných rukách Audi RS5 bez problémov driftovať aj na suchom povrchu.