Dĺžka nad 5 metrov, 7 sedadiel, priestranný interiér a rešpekt okolia. Takto sa dá zhrnúť predstava Američanov o ideálnom SUV. Volkswagen však v zámorí nič podobné neponúka. Touareg nestačí, o „drobčekovi“ menom Tiguan ani nehovorím. V Nemecku zrejme pochopili, že na tomto trhu to bez veľkého SUV skrátka nebude fungovať. Preto prichádza Atlas. Má 7 miest a pod kapotou motor VR6.

Novinka je postavená na modulárnej platforme MQB. To znamená uloženie motorov vpredu naprieč a pohon predných kolies. Atlas je dlhý 5037 mm, široký 1979 mm a vysoký 1768 mm. Je to najväčšie auto, aké kedy VW v Amerike predával. Základom bude prepĺňaný dvojlitrový štvorvalec s výkonom 241 koní. O niečo viac výkonu (284 koní) ponúkne atmosférický šesťvalec VR6 s objemom 3,6 litra. Obidve jednotky spolupracujú s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Za príplatok bude aj pohon všetkých štyroch kolies 4Motion s niekoľkými jazdnými režimami, no len pre verziu s motorom VR6. Len pre doplnenie, jedná sa o benzínové agregáty, tie naftové od VW momentálne v USA nejako nefrčia.

Najväčšou zbraňou nového SUV má byť priestranný interiér. Volkswagen tvrdí, že do Atlasu sa zmestí 7 dospelých cestujúcich aj s batožinou. Okrem toho ponúkne množstvo bezpečnostných a jazdných asistentov, najnovšiu verziu infotainmentu Volkswagen Car-Net s podporou Apple Carplay a Android Auto, displej namiesto klasických budíkov, či audiosystém Fender. Oficiálna premiéra bude na novembrovom autosalóne v Los Angeles. Výroba má začať už tento rok vo fabrike Chatanooze v Tennessee. Predaj začne na jar budúceho roku. Hlavný trhom bude severná Amerika, no Atlas sa dostane aj do Číny. Pod menom Teramont ho budú v Číne nielen predávať, ale aj vyrábať. Zmien je oproti Atlasu naozaj minimum, najväčšou je asi použitie 2,5-litrového V6 namiesto 3,6-litrového VR6. Či sa novinka dostane aj na starý kontinent, nevieme.

Volkswagen Teramont

zdroj: carscoops