Určite poznáte dodávku Volkswagen Type 2 T1. Poznávacím znakom je veľké logo VW na prednej časti. Dodávka od VW je snáď väčšou legendou, než Chrobák. Za typ T1 sú dnes ľudia ochotní platiť šialené sumy. Volkswagen možno využije túto popularitu vo svoj prospech a príde s „nástupcom“.

 

Inžinieri a dizajnéri Volkswagenu podľa najnovších informácii pracujú na novej dodávke s legendárnym dizajnom. Nový „VW T1“ dostane elektrický motor, ktorý bude poháňať predné kolesá. Batérie budú uložené pod podlahou vozidla. „Elektrický VW T1“ je však zatiaľ len v štádiu konceptu.

Kľúčom k dosiahnutiu unikátneho dizajnu prednej časti je podľa Neussera použitie elektrického motora. Elektrický motor nepotrebuje tak veľa priestoru ako spaľovací motor.

Retro koncept VW Microbus z roku 2001

Hein-Jakob Neusser, člen predstavenstva VW tvrdí, že vzhľad VW T1 je taký legendárny, že akýkoľvek pokus o oživenie dizajnu originálu musí niesť tri základné prvky:


1, Široký D-stĺpik


2, „Dizajn krabice“


3, Minimálnu vzdialenosť medzi A-stĺpikom a prednou časťou

Kľúčom k dosiahnutiu unikátneho dizajnu prednej časti je podľa Neussera použitie elektrického motora. Elektrický motor nepotrebuje tak veľa priestoru ako spaľovací motor. Použitie elektromotora by teda umožnilo dizajnérom posunúť A-stĺpiky omnoho viac dopredu, než pri konvenčných dodávkach. Inžinieri sa budú musieť v tom prípade popasovať s malými deformačnými zónami.

 

My samozrejme musíme spomenúť uloženie motora v pôvodnom type T1. Ten mal motor umiestnený vzadu pod podlahou. Dnes je však asi nemysliteľné, že by VW použil boxer motor k pohonu svojich modelov. VW nám neprinesie koncept retro dodávky po prvýkrát. V minulosti nám už ukázali koncept VW Microbus a VW Bulli.

Koncept VW Bulli z roku 2011

Predčasné nadšenie fanúšikov VW však nie je namieste. Elektrická dodávka je zatiaľ v štádiu konceptu. Neusser však sériovú výrobu nevylúčil. Všetko záleží na nákladoch a veľkosti dopytu. Koncept elektrickej dodávky by sme mohli vidieť už vo Frankfurte.

 

Zdroj: autocar