Už takmer mesiac (od 11.11.2016) môžete na Slovensku požiadať o priamu dotáciu na nákup elektromobilu alebo plug-in hybridu. Minister hospodárstva Peter Žiga informoval o tom, že dotácie poskytli zatiaľ len pre 32 vozidiel. Žiadny elektro ošiaľ zatiaľ nenastal, ale predaje rastú aj bez dotácií.

Aj napriek dotáciám zostávajú elektromobily v porovnaní so spaľovacími autami príliš drahé.

Minulý rok sme kúpili v SR len 69 nových elektromobilov (jednotlivci aj firmy). Tento rok takmer dvojnásobok s počtom 123 áut. Trend je síce stúpajúci, ale elektromobily sú na našich cestách stále vzácnosťou. Aj napriek dotáciám zostávajú elektromobily v porovnaní so spaľovacími autami príliš drahé. Navyše väčšina z nich ponúka stále malý dojazd a tak môže plniť len rolu mestského a prímestského auta.

 

A aké sú vlastne podmienky dotácie? Na nákup elektromobilu prispeje štát 5000 €. Na plug-in hybrid 3000 €. Podporu bude vyplácať na trikrát. Prvú časť (1500 €) dostane kupec hneď, ďalších 1500 € o rok a poslednú splátku 2000 € po dvoch rokoch od kúpy. Toto opatrenie zaviedli kvôli špekulantom, ktorí by využili štátnu podporu a následne predali auto so ziskom v zahraničí.

 

O dotáciu treba požiadať priamo predajcu. Teslu, ktorá u nás nemá oficiálne zastúpenie, si teda s príspevkom nekúpite. Podpora elektromobility skončí vyčerpaním sumy 5,2 milióna eur, alebo dátumom 31.12.2017. Pri súčasnom slabom záujme je pravdepodobnejšia druhá možnosť. Podpora totiž stačí na viac ako 1000 elektromobilov.

 

Nedávna novela zákona o registračných poplatkoch priniesla informáciu, že elektromobily sa aj naďalej vyhnú vysokej dani. V prípade prihlásenia elektromobilu budete platiť len 33 eur bez ohľadu na výkon. Hybridy a plug-in hybridy majú 50 % zľavu z registračného poplatku. Vláda do budúcnosti zvažuje aj nefinančnú podporu elektromobilov v podobe parkovania zdarma a podobne.

 

Zdroj: TASR

ZOZNAM ELEKTROMOBILOV, KTORÉ MÔŽETE KÚPIŤ NA SLOVENSKU

ZOZNAM ELEKTROMOBILOV, KTORÉ MÔŽETE ...

Minister hospodárstva odhalil plán na dotovanie elektromobilov. Majitelia by mali dostať príspevok v hodnote 4000 – 5000 ...

26. 10. 2016
AKÁ JE NÁVRATNOSŤ ELEKTROMOBILU? OPLATÍ SA?

AKÁ JE NÁVRATNOSŤ ELEKTROMOBILU? OPLATÍ ...

SR plánuje dotovať elektromobily sumou 4000 – 5000 eur. Aj po započítaní dotácie však vychádzajú elektro autá ...

02. 11. 2016
VW, FORD, BMW A MB VYTVORIA ULTRA-RÝCHLU EURÓPSKU NABÍJACIU SIEŤ

VW, FORD, BMW A MB VYTVORIA ULTRA-RÝCHLU ...

Okrem vysokých cien elektromobilov bráni masovejšiemu rozšíreniu aj pomerne malá sieť nabíjacích staníc. A to sme na ...

29. 11. 2016
REGISTRAČNÝ POPLATOK BUDE MAXIMÁLNE 3900 € A ZVÝHODNÍ STARÉ AUTÁ

REGISTRAČNÝ POPLATOK BUDE MAXIMÁLNE 3900 ...

Už v lete sme priniesli informáciu o vládnom návrhu, ktorý počítal so zvýšením registračných poplatkov za auto. ...

05. 12. 2016