Zlúčia správcov ciest 1. triedy a diaľnic? V rámci zefektívnenia a šetrenia finančných prostriedkov uvažuje minister dopravy Árpád Érsek o zlúčení dvoch správcov komunikácie. Subjekty, správcovia ciest 1. triedy a diaľnic, čiže Slovenská správa ciest (SSC) a Národná diaľničná spoločnosť (NDS) by tak po novom už čoskoro mali tvoriť jednu spoločnosť. Árpád Érsek odhaduje, že už budúcoročnú zimnú údržbu by mohol realizovať zlúčený subjekt.

 

 

"Predpokladám a neponáhľam sa s tým, že možno, ak to vyjde, budúci rok zimnú údržbu by už mal robiť jeden podnik," uviedol A. Érsek.

Prvýkrát s touto myšlienkou prišli ešte v novembri minulého roku. Obidve firmy spadajú priamo pod ministerstvo dopravy, rozdiel je len v ich pôsobnosti. Podľa ministra sa proces zlučovania oboch subjektov už rozbehol na plné obrátky. Je to proces zložitý a zdĺhavý, ale finálna podoba by mala priniesť ovocie. Minister v tom vidí najmä úsporu peňazí. Zaujímalo by ma, ako tú úsporu vykonajú. Či bežným chlapom vonku pridajú robotu, alebo osekajú manažment.

 

Obe spoločnosti chcú pritom tento rok preinvestovať 69,8 milióna eur, ktoré dostali mimo eurofondov. Je to pomaly dvojnásobný balíček peňazí, ako rok pred tým. Dôvod? Príprava projektov stavby ciest dotovaných z eurofondov.

 

Každé A má aj svoje B. Už tohtoročný rozpočet na opravy a údržbu je o takmer 5 miliónov nižší. Dôvodom poklesu je zníženie financií z rozpočtu NDS na údržbu a opravy.

O cesty sa na našom území starajú: 

  • Diaľnice (D), diaľničné privádzače (PD), rýchlostné cesty (R) - Národná diaľničná spoločnosť a. s. a časť rýchlostnej cesty R1 je v správe Granvia Operation s. r. o.
  • Cesty I. triedy spravuje Slovenská správa ciest (okrem ciest na území hlavného mesta Bratislavy)
  • Cesty II. a III. triedy spravujú úrady jednotlivých samosprávnych krajov. Podrobné rozdelenie podľa jednotlivých prevádzok/pracovísk.
  • Cesty (I., II., III. triedy) na území mesta Bratislavy spravuje Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy; cesty (II. a III. triedy) na území mesta Košice Magistrát mesta Košice.
  • O mestské/obecné cesty sa stará mesto/obec.
  • O súkromné cesty vlastník.

Zdroj: HS

ČO ROBIŤ, AK SA VÁM POKAZÍ AUTO NA ...

V prípade problémov na diaľnici, alebo rýchlostnej ceste, myslíte nielen na seba, ale aj na ostatných vodičov. V prvom ...

15. 02. 2017