Snehové zábrany boli kedysi takmer pri každej ceste.

Snehové zábrany boli kedysi takmer pri každej ceste.

Tento pocit ma viedol k pátraniu. Zistil som, že ešte na niektorých úsekoch ešte stále tieto zábrany sú. Ja pravdepodobne chodím po zlých trasách. No rozhodne ich je menej ako kedysi. Tieto zariadenia sú momentálne vo vlastníctve Slovenskej správy ciest, ktorá zodpovedá aj za ich osádzanie. So svojimi pocitmi a otázkami som sa teda zveril práve im.

Na moju otázku, kam zmizli snehové zábrany a čo v súčasnosti robia proti tvorbe snehových jazykov mi odpovedal generálny riaditeľ SSC Ing. Roman Žembera. „V minulosti sa vysádzali vetrolamy s cieľom chrániť pôdu. Tieto v čase kolektivizácie boli postupne likvidované. V cestnom hospodárstve som sa nestretol (aj keď to nie je nemožné) s budovaním trvalých zábran (vetrolamov) na ochranu ciest pred tvorením závejov. Tu sa používali a používajú prenosné snehové zábrany, ktoré sú pred zimným obdobím osádzané v úsekoch, kde často dochádza k tvorbe snehových jazykov alebo závejov. Tieto úseky sa dlhodobo sledujú a v prípade potreby (potvrdené zmeny prúdenia a pod.) sa aktualizujú. Prenosné snehové zábrany sa osádzajú súbežne s cestou v doporučenej vzdialenosti, ktorá sa rovná 10 až 15 násobku výšky zábrany. Z hľadiska majetkového nie je ani možné tieto vetrolamy osádzať trvale, pretože by dochádzalo ku zabratiu poľnohospodárskej pôdy.“

Podľa mňa je týchto prenosných snehových zábran okolo našich ciest stále menej a menej. Čo si myslíte vy?
Snehové jazyky a vodiči to veľmi nejde dokopy.

Snehové jazyky a vodiči to veľmi nejde dokopy.

Podľa týchto slov z našich ciest zmizli prenosné vetrolamy a snehové zábrany ostali. Vyjadrenie obsahuje aj pojem ako dlhodobé sledovanie úsekov. Pod to sa dá však ukryť naozaj veľa. Na našich cestách ich je tak či tak oveľa menej snehových zábran, ako kedysi. Určite to je na škodu veci. Na druhej strane je otázka, koľko by asi tak tieto zábrany pri cestách vydržali napríklad na východnom Slovensku v okolí osád a podobne.

Slovenská správa ciest sa nevyjadrila či dokáže operatívne tieto zábrany umiestňuje podľa potreby. Neviem však či je možné túto zábranu umiestniť aj v tom prípade, keď je už tvorba jazykov v plnom prúde.

Prečítajte si aj: Do českých miest definitívne prichádza nefunkčná ekológia

Každá doba má svoje plusy aj mínusy. K záporom dneška patrí nedostatok snehových zábran a vetrolamov.

Každá doba má svoje plusy aj mínusy. K záporom dneška patrí nedostatok snehových zábran a vetrolamov.