Ak majú byť autá autonómne, rovnako by malo prebiehať aj ich následné „tankovanie“ alebo nabíjanie, jednoducho povedané, dodávanie energie na ďalší pohyb. Volkswagen tak predstavil novinku, nabíjacieho robota.

Nie je to však iba robot, ktorý za vás pripojí nabíjací kábel. Robot totiž k autu prinesie mobilné zariadenie s uchovanou energiou, teda niečo ako dnes mobilný „booster“ pre štartovanie. Aká je to len výhoda? Netreba vybudovať konkrétne nabíjacie miesta, elektromobil tak môžete zaparkovať hocikde na prednastavených bodoch, kam sa robot dostane.

Viac áut naraz

Plne nabitý mobilný nabíjací bod má kapacitu približne 25 kWh. Nabíjací robot môže súčasne premiestniť k autám viacero takýchto nabíjacích bodov, maximálny výkon nabíjania je 50 kW. Vďaka ultrazvukovým snímačom či kamerám je prevádzka robota plne autonómna, vyhne sa prekážkam a na parkovisku môže naraz takto obsluhovať niekoľko robotov.

Výhodou je tiež absolútne odpadnutie blokovania nabíjacej stanice iným autom, alebo dokonca spaľovacím autom. Samozrejme, celá táto štúdia je len v začiatkoch, Volkswagen neoznámil reálne možný termín sériového nasadenia na parkoviská. Snáď len v našich končinách bude mať taký robot aj ochranu proti krádeži. Našiel som aj videá, kde niečo podobné už funguje, majiteľ však musel vozidlo pred nabíjaním pripraviť, kdežto systém od VW nevyžaduje od zákazníka žiadnu aktivitu. Len si cez telefón a aplikáciu po zaparkovaní robota objednať.

Zdroj foto: Volkswagen