Dodge Demon je nebezpečný, kúpite ho len na vlastnú zodpovednosť

Dodge Demon zvládne 1/4 míle pod 10 sekúnd

Najbrutálnejší Dodge Challenger SRT dostal meno Demon, má vyše 800 k. FCA vám ho predá, len ak podpíšte dokument, že preberáte plnú zodpovednosť za to, čo sa vám v aute stane.

model Hellcat je riadna mašina, no Demon posúva hranice ešte ďalej. Toto už nie je auto pre pozérov, ktorí nevedia zaobchádzať s gigantickým výkonom. Jednoducho to už nie je auto pre každého. Je to nebezpečná hračka, ktorá v nesprávnych rukách narobí viac škody ako úžitku. FCA si povahu auta uvedomuje a noví majitelia musia podpísať dokument, že si Demon kupujú na vlastnú zodpovednosť. Tento prístup automobilky je svetovo unikátny, no zdá sa, že veľmi na mieste. Svet síce pozná aj výkonnejšie autá, no nie z USA a keďže toto je vlastne homologovaný šprintérsky špeciál, je veľmi pravdepodobné, že v USA, kde sú maximálne rýchlosti o poznanie nižšie ako v Európe, bude tento model majiteľov motivovať šprintovať z križovatiek.

Dodge Demon je nebezpečný, kúpite ho len na vlastnú zodpovednosť

Tu sa môže ukrývať až 840 k

Dokumentom sa FCA pokúša chrániť hlavne seba, a to v prípadoch, keby niekto nevedel o brutálnom výkone Demona, čo by mohlo viesť zraneniam alebo smrti. Napríklad prvý odstavec znie takto: „Zákazník má plnú zodpovednosť a preberá všetky riziká spojené s využívaním vlastností a aplikácií vo vozidle a používa tieto vlastnosti a aplikácie len vtedy, ak je to bezpečné. V opačnom prípade môže dôjsť k nehode, ktorá môže spôsobiť vážne zranenia alebo smrť.“

Dodge Demon je nebezpečný, kúpite ho len na vlastnú zodpovednosť

Úzke šprintérske predné kolesá sú súčasťou Demon Crate

Na Dodge Demon už vo fabrike montujú ultralepivé pneumatiky Nitto NT05R, čo sú vlastne šprintérske slicky s homologáciou do cestnej premávky. FCA upozorňuje, aby majitelia nejazdili na mokrej ceste, pretože pneu ľahko podľahnú aquaplaningu a tiež, aby sa vyvarovali jazdy v nízkych teplotách, kde gumy strácajú priľnavosť. Jazdu pri teplote pod -9°C považujú za vyložene nebezpečnú, kde pneumatiky môžu popraskať, alebo sa inak poškodiť. Zašli dokonca tak ďaleko, že rovno z fabriky môžete mať Demon bez sedadla spolujazdca. Ak by ste ho chceli dostať do auta späť, nesmiete to urobiť svojpomocne, je nutné, aby to urobili ich servisáci.

Dodge Demon je nebezpečný, kúpite ho len na vlastnú zodpovednosť

Dodge Demon v domácom prostredí

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Právnici, samozrejme, nezabudli ani všeobecné keci o tom, ako vodič musí rozumieť autu: „Demon je unikátne výkonné vozidlo s unikátnymi charakteristikami, dielmi, systémami a možnosťami a jazdí ako žiadne iné vozidlo. Je nevyhnutné, aby ste pochopili a uznali unikátne charakteristiky tohto vozidla ešte pred kúpou a jazdou.“ Ak vás však neodradí nejaký kus papiera a Dodge Demon naozaj chcete, v USA zaň pýtajú 85 000 dolárov. Na iných trhoch sa jeho oficiálnu cenu nedozviete, pretože pre ne nie je homologovaný a teda nemôže tam byť oficiálne predávaný.