Priestupky, ktoré šoféri u iných nechcú tolerovať, často sami robia!

„Výsledky prieskumu sú na zamyslenie. 6 z 10 vodičov na slovenských cestách sa necíti bezpečne, obzvlášť nie ženy. Samotní šoféri však k zníženiu nehodovosti na cestách príliš neprispievajú. Vyše polovica z nich často porušuje maximálnu povolenú rýchlosť. Zaráža ma skutočnosť, že ten priestupok je väčšina vodičov ochotná tolerovať,“ popisuje výstupy prieskumu Jiří Cívka, senior PR manager skupiny AXA pre ČR a SR.

„Nedovolená rýchlosť a nedostatočné venovanie sa riadeniu sú dve najčastejšie príčiny dopravných nehôd na našich cestách. Takmer polovica nehôd vo vyššej rýchlosti sa stane v obci. Šoféri by si mali uvedomiť, že rýchla jazda zvyšuje reakčnú dobu a brzdnú dráhu. Zvlášť nebezpečná je vysoká rýchlosť v obci, kde sú výrazne viac v ohrození ďalší účastníci cestnej premávky, najmä chodci. Ak chodca zrazí auto v rýchlosti 60 km/h, má iba 3 % šancu na prežitie. Pri náraze v rýchlosti 50 km/h sa šanca na prežitie zvyšuje na 10 %,“ spresňuje Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP).

Prípadné zrazenie chodca v rýchlosti 50 km/h mu dáva 3x väčšiu šancu na prežitie než v rýchlosti 60 km/h!

S príchodom jesenného a zimného obdobia, dažďa, ranných hmiel a mrazov sa zhoršuje aj situácia na cestách. Prekračovanie rýchlosti, nebezpečné predbiehanie alebo brzdenie na poslednú chvíľu môžu na mokrej vozovke dopadnúť až tragicky. Projekt RadSoferujem.sk si preto dal urobiť agentúrou STEM/MARK medzi slovenskými a českými vodičmi prieskum zameraný na bezpečnosť na cestách. Zaujímavé výsledky bude postupne zverejňovať.

Z prieskumu webu RadSoferujem.sk napríklad vyplynulo, že voči svojim šoférskymi prehreškom sme omnoho benevolentnejší než voči prehreškom ostatných šoférov. Väčšina vodičov je k jazdeniu ostatných účastníkov cestnej premávky výrazne kritickejšia.

Prieskum tiež ukázal, že viac ako 3/4 (presne 81 %) vodičov by na cestách ocenili aplikáciu, ktorá by im s hľadaním kritickým momentov ich jazdy pomohla. Aplikácia AXA Drive dokáže podchytiť väčšinu problémov, na ktoré vodiči v prieskume upozorňovali.

zdroj: radsoferujem.sk