Podľa manažérky Porsche netreba zabúdať na to, čo sa stane s autami, ktoré ostanú na cestách aj v ďalších desaťročiach a z ktorých veľká väčšina má práve spaľovacie motory. Porsche tvrdí, že víta diskusiu, ktorá je otvorená viacerým technológiám.

„Európska komisia sa zaoberá aj využívaním syntetických palív v spaľovacích motoroch po roku 2035. V tejto diskusii je pre mňa dôležitá jedna vec: syntetické palivá a elektromobilita sa navzájom nevylučujú. Naopak, dobre sa dopĺňajú,“ uviedla Frenkel.

„V Porsche sa jednoznačne zameriavame na elektromobilitu. V roku 2030 chceme zákazníkom dodať viac ako 80 percent našich nových vozidiel s čisto elektrickým pohonom. Ale myslíme aj na existujúci vozový park. Na svete je viac ako 1,3 miliardy vozidiel so spaľovacími motormi. Riešením pre ne môžu byť syntetické palivá,“ povedala s dovetkom, že nové palivá sú použiteľné tiež pre lietadlá či lode.

Ponúkajú šetrnejšie jazdenie

Téma syntetických palív sa bytostne dotýka i Porsche a majiteľov áut tejto značky. Platí, že väčšina všetkých áut Porsche, ktoré boli doposiaľ vyrobené, jazdí stále na cestách. „Chceme prispieť k rýchlej dekarbonizácii existujúceho vozového parku. Týmto zákazníkom by sme chceli ponúknuť možnosť jazdiť so svojimi vozidlami šetrnejším spôsobom.“

Frenkel zdôrazňuje, že na mobilitu sa musíme pozerať globálne. „Elektromobilita sa v Nemecku rýchlo presadí. Na svete sú však regióny, ktoré sa rozvíjajú pomalšie a kde neexistuje nabíjacia infraštruktúra. Spaľovacie motory tam budú na cestách ešte dlho. Syntetické palivá môžu byť riešením práve pre tieto regióny,“ uzavrela.

Zdroj: Merkur.de