Správny súd v meste Schleswig zrušil úradné schválenie modelu VW Golf s kontroverzným softvérom riešiacim emisný problém, no verdikt zatiaľ nie je právoplatný, píše nemecký Handelsblatt. Ide o motor radu EA 189, ktorý sa stal notoricky známym práve po tom, ako celý emisný škandál odštartoval.

V nadväznosti na vypuknutie emisnej kauzy došlo v roku 2016 k prijatiu riešenia, vďaka ktorému nemecké úrady povolili Volkswgenu vrátiť inkriminované dieselové vozidlá na cesty. Stačila úprava softvéru bez fyzických zásahov do vozidla – nemecký Spolkový úrad pre motorizovanú dopravu schválil recirkuláciu výfukových plynov závislú na teplote. Pripomeňme, že zvolávacia akcia bola v Nemecku pre motoristov povinná. Vo výsledku však dané dieselové autá vypúšťajú viac oxidov dusíka mimo určitý teplotný rozsah, a to napríklad pri nízkej teplote. Naopak, v rámci stanoveného teplotného rozsahu funguje technológia čistenia výfukových plynov bez obmedzení.

Súd sa teraz rozhodol túto softvérovú úpravu zavrhnúť. Spor vyvolala známa nemecká organizácia vystupujúca pod skratkou DUH (Deutsche Umwelthilfe), ktorá sa dlhodobo zameriava na ochranu životného prostredia. Aktivisti združení pod jej hlavičkou označili najnovšie súdne rozhodnutie za prelom v boji „proti dieselovému podvodu“ a dotknutým naftovým autám, ktoré stále jazdia na cestách.

Prelomový verdikt

Rozhodnutie súdu je podstatné aj preto, že v súčasnosti naďalej prebiehajú podobné spory týkajúce sa aj iných dieselových áut. Práve tento verdikt – v prípade, že sa stane právoplatným – sa môže stať dôležitým precedensom, pripomína Handelsblatt.

Nemecké médiá tiež špekulujú o tom, že verdikt mal nemeckú automobilku prekvapiť. Vo Wolfsburgu vraj predpokladali, že súd do takejto interpretácie softvéroveho riešenia emisnej kauzy nepôjde. Je viac ako pravdepodobné, že automobilový gigant sa v súvislosti s rozhodnutím obráti na vyšší orgán.

Oficiálne z Wolfsburgu nateraz odkázali, že si chcú najskôr počkať na písomné odôvodnenie súdneho rozhodnutia. Spolkový úrad pre motorizovanú dopravu sa chystá tiež na to, že si potrebuje verdikt naštudovať a následne rozhodne o ďalšom postupe.

Zdroj: Handelsblatt