Ktorá automobilka je najväčšia? Záleží to od toho, aké kritéria si nastavíte. 

Tento rok sa naplno angažovala nová značka, alebo lepšie povedaná aliancia Renault – Nissan – Mitsubishi. Aktuálne túto alianciu tvorí 10 značiek, okrem iného Datsun, Dacia, Infiniti, Samsung a i. Podľa štatistiky firmy predala aliancia minulý rok 10,61 milióna osobných a ľahkých úžitkových vozidiel, a tak sa stala najväčšou automobilkou sveta. 


Poviete si počkať, počkať, to mi nejako nesedí. Začnete gúgliť a prídete na to, že VW Group predal 10,74 milióna áut. Takže kto je teda víťaz? 


Určiť jednoznačného víťaza nie je také jednoduché. Podľa analytičky z BMI Research Anna-Marie Baisdenovej to závisí od spôsobu hodnotenia. Niektoré média umiestnili R-N-M na prvé miesto vo výrobe osobných a ľahkých úžitkových áut a Volkswagen na miesto druhé, kde odčítali z celkového počtu nákladné autá a autobusy. Takže média, ktoré zverejnili údaje podľa štatistiky a neodčítali nákladiaky, tiež v podstate neklamali, len na to pozerali inak. 

Aby to ešte poriadne zamiešali, tak rôzne automobilky majú rôzne definície pre svoje autá. Napr. také SUV. Niekde patria pod osobné autá, inde pod ľahké úžitkové stroje. Celkom zaujímavý je prípad Toyoty. Hilux pickup truck je v Malajzii, Singapure a v Thajsku považovaná za ľahké nákladné auto, ale Toyota Fortuner postavená na rovnakej platforme je osobák. 


Nie každá automobilka vymedzuje osobné a ľahké nákladné autá. Majú to zlúčené do jednej kategórie. 


Aká je teda správna odpoveď? Pre bežného konzumenta je nielen podľa môjho názoru logickejšie porovnávať iba trh s osobnými a ľahkými nákladnými autami, ako do toho miešať aj nákladiaky a autobusy. Toto riešenie tak prakticky nahráva aliancii R-N-M. 

Na záver. Napr. VW celkom rád uvádza údaje o množstve dodaných vozidiel. Čo to znamená? No jednoducho počítajú autá, ktoré dodajú dílerom a nie konečnému spotrebiteľovi. 


Na oficiálne údajne medzinárodnej organizácie výrobcov automobilov – OICA si budeme musieť ešte chvíľu počkať. 

Zdroj: BBC

Foto: parkers.co.uk