Malotraktory/domáce poľnohospodárske stroje od septembra 2013 môžu na cesty III. triedy

Od mája už môžu šoféri s vodičským preukazom skupiny B, ktorým uplynula dvojročná skúšobná lehota, legálne jazdiť na motocykloch skupiny A1, čiže s objemom do 125 cm3 a automatickou prevodovkou, bez toho, že by mali vodičské oprávnenie aj na jazdu na motorke. Od septembra už môžu jazdiť po cestách III. triedy aj po domácky zmajstrované vozidlá (napríklad traktory), ktoré využívajú prevažne ľudia na dedinách. Umožňuje im to novela cestného zákona. Doteraz mohli jazdiť len po poľných cestách, čo mnohým ľuďom hospodáriacim na farmách či v lesoch strpčovalo život, alebo riskovali pokutu 500 eur, ak vyšli na verejné komunikácie. Majitelia takýchto po domácky vyrobených poľnohospodárskych strojov môžu od septembra 2013 požiadať o vydanie zvláštneho evidenčného čísla, obsahujúceho písmeno C. S ním už môžu jazdiť, ale nie pri zníženej viditeľnosti. Na ostatných cestách, alebo pri zníženej viditeľnosti budú môcť používať takéto vozidlá len na základe výnimky, ktorú im polícia udelí na vymedzený čas a na konkrétnu trasu. Za vydanie takéhoto evidenčného čísla zaplatia 33 € na 3 roky.


O vodičák už nevyhnutne neprídete, ak spôsobite 3 nehody za 5 rokov

Zmiernia sa aj sankcie za spôsobenie dopravnej nehody a odoberanie vodičských preukazov. Dnes platí, že šofér príde o vodičský preukaz v prípade, ak spôsobil tri dopravné nehody v priebehu piatich rokov bez ohľadu na ich rozsah. Zmenu v postoji k odoberaniu vodičských preukazov zdôvodňuje rezort vnútra tým, že v platnom zákone sa neberie ohľad na vážnosť a následky nehôd. Od novembra vodičovi hrozí strata vodičského len za tie nehody, pri ktorých došlo k ublíženiu na zdraví alebo k smrti. Dopravný analytik Jozef Drahovský tvrdí, že platný zákon bol nedomyslený. „Nepozerajme sa na to tak, že ide o zmäkčenie zákona, ale skôr, že je to zohľadnenie závažnosti nehôd,“ reagoval.


Chodci v obciach bez chodníkov budú musieť nosiť reflexné prvky

Na jeseň už budú na cestách viditeľnejší aj chodci. V obciach budú musieť na sebe nosiť viditeľné reflexné prvky, keď pôjdu po krajnici alebo okraji vozovky. Ak nebudú rešpektovať tento predpis, hrozí im pokuta do výšky 60 eur. Vlani podľa policajných štatistík zavinili takto „neviditeľní chodci“ 442 dopravných nehôd. Z nich až 384 sa stalo v obci.


Tvrdšie proti alkoholu za volantom (potvrdenie už nezfalšujete)

Zmeny sprísnia aj pravidlá týkajúce sa testov závislosti od alkoholu. Tie musí dnes u psychiatra absolvovať každý, kto nafúkal. Vysoké ceny za tieto vyšetrenia však niektorých vodičov podľa polície viedli k tomu, že potvrdenia falšovali. Po novom bude polícia vracať odobratý vodičský späť až po tom, čo jej doručí potvrdenie nielen prichytený vodič, ale aj lekár, ktorý doklad vystavil.


Prihlásenie do evidencie vozidiel aj cez internet

O pár mesiacov sa budú dať novokúpené autá prihlasovať do evidencie vozidiel aj elektronicky. Bude to za vodiča môcť urobiť aj predajca, pokiaľ mu kupujúci poskytnete zaručený elektronický podpis. Elektronicky sa budú môcť dať vykonať aj niektoré zmeny v „techničáku“, ako napríklad zmena adresy majiteľa auta či farby vozidla.


EČV podľa vlastného výberu sa vrátia (musia "na sklade" a nemôžu tvoriť slová)

Poslednou výraznejšou zmenou bude návrat k evidenčným číslam podľa výberu. Tie obmedzila polícia pred dvoma rokmi s argumentom, že sa tak vyhne korupcii. Docielila to spustením nového softvéru, ktorý evidenčné tabuľky náhodne generuje. Za poplatok 331 eur bolo odvtedy možné nakombinovať si len ŠPZ zloženú z písmen, nie z číslic. Po novom by táto služba mala byť za 160 eur znovu dostupná, ale výber bude obmedzený na tabuľky s číslom zo skladových zásob. Majitelia áut si budú môcť za poplatok vybrať aj ľahko zapamätateľné evidenčné číslo. Pôjde o evidenčné čísla v tvare XX-YYY, kde X je písmeno a Y číslo za podmienky, že bude ešte dostupné. Niektoré zdroje uvádzajú, že na políci zaplatíte za ich vydanie ďalších 80 €.


Prehreškom zo zahraničia už neujdeme

O vodičových priestupkoch budú vedieť už nielen naši dopravní policajti, ale aj polícia v členských štátoch Európskej únie. Ak vodič spácha dopravný priestupok za hranicami Slovenska, už sa nevyhne pokute. Slovenská Policajná databáza bude totiž prístupná ostatným európskym krajinám. Sprísnia sa aj pravidlá pre spolujazdcov na motorkách či trojkolkách. Budú mať podobne ako dnes vodiči zákaz pitia, jedenie a fajčenia.