Možno viete, že vaše autorádio dokáže prijímať okrem FM signálu aj stredné vlny, ktoré sú označené ako AM alebo MW. Možno ich používate, no povedzme si pravdu, že väčšina vodičov nevie načo túto funkciu využívať. Pokiaľ viem, tak kedysi išlo o bežnú funkciu takmer všetkých rádií. Dnes sa z bežných micro systémov a podobných zariadení stredné vlny vytrácajú. V autorádiách však stále ostávajú. Nikto v redakcii poriadne nevedel prečo. Teraz to už vieme.

Jedného dňa bude internet v autách bežná vec. Vtedy stredné vlny v autorádiách skončia.

Pásmo stredných vĺn leží od 300 do 3000 kHz. Pre rozhlasovú službu je vyhradené rozpätie 525- 1625 kHz. Na týchto frekvenciách sa šíria povrchové a priestorové vlny. Povrchová vlna sa šíri okolo zemského povrchu vo výške porovnateľnej s dĺžkou vlny a je tlmená zemským povrchom. V čase od východu po západ Slnka sa rádiové vlny v pásme stredných vĺn šíria len povrchovou vlnou, a to do vzdialenosti asi 100 km od vysielača. Táto vzdialenosť je nepriamo úmerná frekvencii vlny a priamo úmerná druhej mocnine vyžiareného výkonu. Priestorová vlna je v tomto čase úplne pohltená spodnou vrstvou ionosféry. V noci, kedy spodná vrstva ionosféry celkom mizne, priestorová vlna sa od ionosféry odráža a dopadá späť na zemský povrch. Dĺžka jej dráhy je väčšia než dĺžka dráhy povrchovej vlny, navyše sa mení s časom, takže do miesta príjmu prichádza s časovým oneskorením.

Súkromné rádia na stredných vlnách nevysielajú takmer vôbec. Počas dlhého letného večera si v Chorvátsku môžete naladiť napríklad Český rozhlas.

Na Slovensku môžete napríklad naladiť rádiá z Ruska, Chorvátska, Maďarska, Poľska a iných krajín.

Čo to znamená v praxi. Na týchto frekvenciách môžeme naladiť najmä verejnoprávne vysielania. Dnes v dobe internetu stredné vlny strácajú význam, pretože kdekoľvek na planéte vieme cez internet počúvať rádio z hocijakej krajiny. V autách internet ešte nie je úplne bežnou súčasťou a teda autorádiá sa snažia pokryť tento nedostatok strednou vlnovou dĺžkou. Ako som už spomenul, najmä v noci sa dosah stredných vĺn predlžuje a tak rádio zo svojej krajiny môžete naladiť aj stovky kilometrov za hranicami, kde frekvencia FM nemá šancu.

 

Rozhlas a televízia Slovenska však na stredných vlnách už nevysiela. Jediné slovenské rádio, ktoré môžete v tomto pásme naladiť je Rádio Patria. V zahraničí vám teda po večeroch bude musieť stačiť napríklad Český rozhlas. Skúste si to napríklad v lete, keď pôjdete autom na dovolenku.

 

Prečítajte si aj:  Volvo S60 Polestar v limitovanej edícii