Kúpi Apple Teslu v najbližších 18 mesiacoch?

Úlohu veštca v tomto prípade na seba prebral americký investor a podnikateľ Jason Calanis, ktorý na svojom blogu predpovedá, že Apple kúpi Teslu v najbližších 18 mesiacoch. Tvrdenia opiera o 19 bodov, prečo sa tak má stať. Calanis v minulosti podporil startupy ako napríklad Tumblr, Uber, Evernote alebo mnoho ďalších. Navyše nie je akcionárom ani Tesly, ani Apple.

V mnohých prípadoch však ide len o osobné domnienky a špekulácie. Napriek tomu niektoré body zmysel dávajú a potvrdzujú, že kúpa Tesly firmou Apple by zmysle rozhodne dávala.

Spojenie firiem by prinieslo výhody obom stranám.

  1. Tesla plánuje stavbu obrej továrne na batérie, ktoré majú zásobovať výrobu plánovanej novinky Model 3. Apple taktiež potrebuje k výrobe veľké množstvo batérií.
  2. Tim Cook, CEO spoločnosti Apple, sa intenzívne zaujíma o oblasť obnoviteľných zdrojov energie. Dôkazom toho je stavba továrne zameranej na obnoviteľné zdroje v americkom meste Mesa. Elon Musk, zakladateľ Tesly, má veľmi podobný koníček v obnoviteľných zdrojoch energie.
  3. Apple na Cookov popud postavilo solárnu elektráreň za 850 miliónov dolárov (745 miliónov eur) na zásobovanie centrály spoločnosti.
  4. Tesla plánuje ľuďom poskytovať a montovať 13 cm hrubé batérie z Modelu S na steny ich garáží, ktorých kapacity umožní týždňové fungovanie domácností. Nabíjať ich bude možné prostredníctvom solárnych panelov, alebo v noci prostredníctvom lacnejšieho prúdu.
  5. Centrom interiéru v Modeli S je veľký tablet so systémom, ktorý však nemá mnoho aplikácií. Pre Apple by bolo jednoduché nahradiť prvok vlastným systémom a vytvoriť pre Teslu mnoho aplikácií.
  6. Majitelia Tesiel by boli ochotní platiť 50 až 150 dolárov (44 až 131 eur) za nové aplikácie.
  7. Apple si môže kúpiť Teslu za trojnásobok jej hodnoty len z ročného zisku z predaja iPhonov.
Americký investor predpovedá, že Apple čoskoro Teslu kúpi. Svoje tvrdenia opiera o všeobecnú prospešnosť pre obe strany. Naplní sa jeho vízia?

Apple má dostatok finančných prostriedkov na to, aby si Teslu kúpil niekoľkokrát.

8.    Predajne spoločnosti Apple by vyzerali veľmi sexy, keby v ich strede parkovala  Tesla.
9.    Autonómne vozidlá budú na trhu už za 7 až 10 rokov. Spojením poznatkov a schopností oboch spoločností by mohol vzniknúť veľmi silný výrobca.
10.    Žiaden iný automobilový výrobca sa nemôže porovnávať s Teslou v tom čo robí ona.
11.    Nádejným kupcom môže byť aj Google. S Applom sa však nemôže porovnávať v oblasti dostupných prostriedkov.
12.    Nikto iný by nedokázal Teslu viesť. Na jednej strane stoja finančné náklady a na druhej aj záruky k samotnému Muskovi, že celý jeho projekt nezlyhá. Apple so svojim dizajnovým, softvérovým a distribučným zázemím by pre výrobcu elektromobilov znamenal rozhodne prínos.
13.    Dizajn a distribúcia Googlu sú o ničom. Tesle by pravdepodobne veľmi nepomohli. Majú síce dáta a technológie, no tie teraz Tesla nutne nepotrebuje.
14.    Ak vozidlá už nebudú potrebovať vodičov. Posádka sa bude nudiť. Skrátiť čas im môže v budúcnosti umožniť Apple svojimi veľkými obrazovkami a obrovským množstvom aplikácií.

Apple by pre elektromobil pripravil veľa aplikácií určite s radosťou.

15.    Apple by na vytvorenie vlastného autonómneho vozidla potrebovalo najmenej 7 rokov. Spojením s Teslou by sa proces zrýchlil a pravdepodobne by odpadla potreba stavby novej továrne.
16.    Elon Musk by určite neodmietol možnosť stať sa CEO spoločnosti Apple.
17.    Viac ako 100 bývalých zamestnancov Apple aktuálne pracuje pre Teslu.
18.    Tesla Model S je vo všeobecnosti považované za najlepšie auto, aké bolo kedy vyrábané. Apple chce taktiež produkovať len to najlepšie.
19.    Možno už na jar sa dozvieme novinku, že Apple je partnerom Tesly v stavbe spomínanej továrne na batérie.

Zdroj: calanis.com

Prečítajte si aj: Tesla bude vyrábať zo zvyškov! Ale iba kabelky :)