Čím ďalej tým viac vodičov chce svoju jazdu snímať kamerou bez ohľadu na počasie, jazdné podmienky alebo ročné obdobie. Nejde o narcistov (teda vo väčšine prípadov nie :), ale o skvelý spôsob ako chrániť seba a svojich blízkych. Napríklad pre lepší pocit istoty v prípade poistnej udalosti (aj keď toto je téma na diskusiu). Iní si zas radi natočia svoju ostrú jazdu na uzavretej trati. Trh ponúka pre obe skupiny niekoľko možností, od ultra lacných až po skutočne drahé profesionálne riešenia. My sme vyskúšali strednú a často krát aj najvhodnejšiu možnosť. Predstavujeme Prestigio RoadRunner 530A5.

 

 

Vo svojej podstate sa jedná skôr o "čiernu skrinku" než o akčnú kameru. Nás TopSpeed.sk však celkom nudí bezduché prevážanie sa. Preto sme sa rozhodli vyskúšať túto kameru priamo počas pretekov série AutoSlalom na letisku v Trenčíne. Práve tam sa najlepšie ukáže, aké preťaženie zvláda, resp ako sa RoadRunner 530A5 vysporiada z ďaleko extrémnejšími podmienkami než v bežnej premávke. Nasadili sme ju teda na čelné sklo a Toyota Celica mohla vyraziť na trať... Výsledný záznam nie je nijako postprodukčne upravovaný, aby ste mali reálnu predstavu o jeho úrovni (upravený v zmysle zmeny farieb, svetla či iných korekcií...).

Uhol snímania šošovky je 120 stupňov v rozlíšení Full HD pri 30 obrázkoch za sekundu fps (teda 1920×1080 px) čo pre klasický záznam a pohľad z auta plne postačuje. Okrem toho máte možnosť nahrávať aj v rozlíšení 720p pri dvojnásobnom počte obrázkov za sekundu - 60 fps. To využijete práve na pri záberoch rýchlejšej jazdy. Samozrejmosťou je možnosť zobrazovania času a dátumu či nahrávanie zvuku.

 

Výborná funkcia je detekcia pohybu, kedy sa kamera automaticky zapne a začne nahrávať. To oceníte v prípade, že vám nejaký dobrák na parkovisku ťukne do auta a "zabudne" na seba nechať kontakt. RoadRunner 530A5 je možné nastaviť aj do módu automatického nahrávania hneď po naštartovaní motora a automatického premazávania nahrávok po naplnení kapacity karty.

Vďaka šikovnému tvaru dokážete RoadRunner 530A5 bez problémov schovať za spätné zrkadlo. Takže vám nebude prekážať vo výhľade.

Medzi slabiny treba určite prirátať výdrž batérie, ktorá je podľa skúsenosti maximálne 30 minút (a to aj vtedy, ak stále nenahrávate). Preto určite využijete pribalenú nabíjačku, ktorá bude tvoriť s touto kamerou nerozlučnú dvojicu. Ak však chcete používať túto kameru na nahrávanie športovejšej jazdy, kábel od nabíjačky bude zavadzať... Tiež je škoda, že tento model neponúka aj GPS a snímač zrýchlenia/spomalenia. Tieto údaje by na zázname boli len plus. Pri tejto cene (predáva sa od 135 - 159 €) sa to však dá akceptovať. V ponuke je aj vyšší model Prestigio RoadRunner 530GPS, ktorý túto funkciu má.


Menšia plynulosť záznamu tiež mnohých nepoteší. Ako vidno na video, predmety s vyšším tempom pohybu nechávajú "duchov". Pre zdokumentovanie bežnej jazdy plne postačujúce, pre použitie v "akcii" však veľmi nie. Ale ako uvádzam na začiatku, tento model je viac čiernou skrinkou, než kamerou pre adrenalínové zážitky...

 

Video sa ukladá na micro SD kartu (kapacita do 32 GB), keďže RoadRunner 530A5 nemá vlastnú pamäť. To ale nemožno rátať ako mínus, pretože väčšina kamier, ktoré aj vlastnú pamäť majú neponúknu nijako veľkú kapacitu.

 

Balenie obsahuje výborný držiak do auta (má priamo prípojku na mini USB, teda nabíjačku), nabíjačku do auta, USB kábel, HDMI kábel a AV kábel. Samotná inštalácia a ovládanie kamery sú extrémne jednoduché, po pár minútach budete ako doma.

Prestigio RoadRunner 530A5

Prestigio RoadRunner 530A5

 

PLUSY:

+ cena cca 150 EUR,
+ šikovné rozmery,
+ veľký 2,7" display,
+ HDMI výstup,
+ príslušenstvo.

   

MÍNUSY:

- výdrž batérie,
- kvalita obrazu rýchleho pohybu,
- kvalita obrazu v tme.