Jedného dňa bude internet v autách bežná vec. Vtedy stredné vlny v autorádiách skončia.

Pásmo stredných vĺn leží od 300 do 3000 kHz. Pre rozhlasovú službu je vyhradené rozpätie 525- 1625 kHz. Na týchto frekvenciách sa šíria povrchové a priestorové vlny. Povrchová vlna sa šíri okolo zemského povrchu vo výške porovnateľnej s dĺžkou vlny a je tlmená zemským povrchom. V čase od východu po západ Slnka sa rádiové vlny v pásme stredných vĺn šíria len povrchovou vlnou, a to do vzdialenosti asi 100 km od vysielača. Táto vzdialenosť je nepriamo úmerná frekvencii vlny a priamo úmerná druhej mocnine vyžiareného výkonu. Priestorová vlna je v tomto čase úplne pohltená spodnou vrstvou ionosféry. V noci, kedy spodná vrstva ionosféry celkom mizne, priestorová vlna sa od ionosféry odráža a dopadá späť na zemský povrch. Dĺžka jej dráhy je väčšia než dĺžka dráhy povrchovej vlny, navyše sa mení s časom, takže do miesta príjmu prichádza s časovým oneskorením.

Súkromné rádia na stredných vlnách nevysielajú takmer vôbec. Počas dlhého letného večera si v Chorvátsku môžete naladiť napríklad Český rozhlas.

Na Slovensku môžete napríklad naladiť rádiá z Ruska, Chorvátska, Maďarska, Poľska a iných krajín.

Čo to znamená v praxi. Na týchto frekvenciách môžeme naladiť najmä verejnoprávne vysielania. Dnes v dobe internetu stredné vlny strácajú význam, pretože kdekoľvek na planéte vieme cez internet počúvať rádio z hocijakej krajiny. V autách internet ešte nie je úplne bežnou súčasťou a teda autorádiá sa snažia pokryť tento nedostatok strednou vlnovou dĺžkou. Ako som už spomenul, najmä v noci sa dosah stredných vĺn predlžuje a tak rádio zo svojej krajiny môžete naladiť aj stovky kilometrov za hranicami, kde frekvencia FM nemá šancu.

 

Rozhlas a televízia Slovenska však na stredných vlnách už nevysiela. Jediné slovenské rádio, ktoré môžete v tomto pásme naladiť je Rádio Patria. V zahraničí vám teda po večeroch bude musieť stačiť napríklad Český rozhlas. Skúste si to napríklad v lete, keď pôjdete autom na dovolenku.

 

Prečítajte si aj:  Volvo S60 Polestar v limitovanej edícii