Zatiaľ čo voľne dostupný benzín či naftu by ste v spoločných garážach hľadali márne, elektrina je úplne iný príbeh - zásuvky nie sú v garážach nič výnimočné. Nie sú tam však umiestnené preto, aby si nabíjali motoristi autá. Jednak je také nabíjanie neprakticky pomalé, zároveň je najväčší problém fakt, že náklady na svojvoľné nabíjanie znášajú všetci vlastníci bytov.

Potvrdilo sa to aj v najnovšom prípade z Česka. Majitelia bytového domu dostali neobvykle vysoké vyúčtovanie s nedoplatkami za elektrickú energiu, ktoré prekročili hranicu 10-tisíc eur. Pátrali po príčinách a zistilo sa, že dôvodom je nabíjanie elektromobilu, ku ktorému sa odhodlal jeden zo susedov. Po odhalení sa bránil tým, že z jeho strany vraj nemalo ísť o úmysel - nočné nabíjanie považoval za najlacnejšiu formu, ako "doplniť" elektrickému autu baterky. Sused zároveň súhlasil, že poškodeným ostatným obyvateľom bytovky dodatočne uhradí zvýšené náklady.

Doma nabíjame často

Nabíjanie mimo verejných nabíjačiek nie je vo všeobecnosti nič neobvyklé. "Existuje súkromné nabíjanie, teda v rámci parkovacích miest firiem a domácností. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že súkromné nabíjanie je dominantné. Odhadom 90-95 % všetkého nabíjania je realizovaných práve doma či vo firemnej garáži," uviedol energetický gigant ČEZ v stanovisku.

Na Facebooku sa krátko po zverejnení príbehu rozbehli diskusie poukazujúce na to, že "sekera" 10-tisíc eur predstavuje príliš vysokú sumu na to, že dotyčný pán si mal auto nabíjať iba raz za niekoľko dní, hoci aj priebežne počas celého roka. Faktom tak je, že hoci sa vlastník elektroauta k nedovolenému nabíjaniu priznal, dôvod pre vysoký účet môže byť aj viacero a o niektorých nemusíme ani vedieť. Tak či onak, s prichádzajúcim rozmachom elektromobility však môže podobných prípadov pribúdať.

Zdroj: Prahain.cz

Foto: cz.depositphotos.com