Pneumatiky

Aj pri letmom pohľade na pneumatiky dokážeme čo to zistiť o stave automobilu. Ak je dezén zjazdený nerovnomerne, môže to znamenať zlú geometriu, ale aj zlý stav podvozku, či dokonca vozidlo po havárii. 


Pri pohľade na pneumatiky sa pozrite aj na hĺbku dezénu a číslo DOT. Zákon udáva povinnosť mať na letnej pneumatike aspoň 1,6 mm a na zimnej minimálne 3 mm. Pre optimálnu funkčnosť na mokrej vozovke je odporúčaná hĺbka dezénu aspoň 4 mm (pre letnú aj zimnú gumu). 


Okrem dezénu sa pozrite aj na číslo DOT, ktoré udáva dátum výroby. Má štyri znaky. Prvé dve znamenajú týždeň v roku a ďalšie dve reprezentujú rok výroby. Vo všeobecnosti platí, že zimné pneumatiky by ste nemali mať na aute dlhšie ako 4-5 sezón. Pri letných pneumatikách počítajte so živnosťou cca 6 rokov. Čím sú pneumatiky staršie, tým majú horšie vlastnosti.


Zánovné auto s veľmi malým nájazdom by malo mať pôvodné pneumatiky, ktoré obuli ešte priamo vo fabrike. Výnimkou môžu byť športové autá, ktoré dokážu spotrebovať sadu pneumatík aj po pár tisíc kilometroch.

Kontrola technického stavu

Na pneumatikách skontrolujte rovnomernosť opotrebenia dezénu.

Interiér

V interiéri dokážete toho o stave vozidla zistiť naozaj veľa. Práve kabína je výborným indikátorom pravosti kilometrov. V rozmedzí 50 000 až 100 000 kilometrov by malo byť opotrebovanie interiéru len minimálne. Zošúchaný volant a riadiaca páka sa zvyknú objavovať až za hranicou 200 000 km. Samozrejme, existujú výnimky. Aj auto s vysokým nájazdom môže mať interiér vo výbornom stave. Na druhej strane firemné autá, na ktorých sa strieda veľké množstvo vodičov, môžu vyzerať zle aj pri 100 000 km. Myslite aj na to, že niektoré autá majú kvalitnejšie materiály a preto odolávajú opotrebeniu lepšie.


Pamätajte však na to, že najdôležitejším indikátorom by pre vás nemal byť stav najazdených kilometrov, ale reálny technický stav vozidla. Autobazár AAA Auto odporúča, aby ste si pri nákupe priviedli so sebou mechanika. 


Podvodníci sa zvyknú realizovať aj v interiéri vozidla. Pokiaľ chcú auto výrazne omladiť, vymenia opotrebované diely, akými sú volant, riadiaca páka, pedále a sedačky za nové. Preto sledujte, či tieto diely nie sú oproti zvyšku auta až v podozrivo dobrom stave. Nepoctivý predávajúci občas vymení len vodičovu sedačku. Tá nemôže byť rozhodne v lepšom stave ako sedadlo spolujazdca. 

Kontrola technického stavu

Ošúchaný volant sa objavuje až pri nájazde 200 000 km. Samozrejme, môžete naraziť na výnimky.

V kabíne skontrolujte aj prítomnosť airbagov. Pozerajte sa po neoriginálnych krytoch airbagov, prípadne po častiach, ktoré dokonale nelícujú. Prítomnosť vzduchového vaku môžete vyskúšať aj stlačením stredovej časti volantu, ktorá musí byť pevná.


Je vhodné skontrolovať aj postupné zhasínanie kontroliek pri štartovaní vozidla. Kontrolka airbagu musí zhasnúť vždy samostatne. Pokiaľ zhasne spolu s inými kontrolkami, znamená to, že vozidlo má nefunkčné airbagy, alebo dokonca žiadne. Ide o veľmi starý trik, ale kontrola sa rozhodne oplatí.


V interiéri nahliadnite aj pod koberce, či lišty. Pokiaľ tu nájdete stopy bahna alebo piesku, je pravdepodobné, že auto bolo zatopené. Kúpu takéhoto auta vyslovene neodporúčame. Zatopené vozidlo môže mať problémy s elektronikou, ale aj koróziou. Oprava vytopeného auta býva nerentabilná.


Keď už sedíte v interiéri, vyskúšajte aj funkčnosť elektroniky. Skontrolujte sťahovanie okien, stierače, audio systém, infotainment, vyhrievanie sedadiel, okien, klimatizáciu a podobne.


Pri kontrole nezabudnite na kufor. Tu sa nebojte nazrieť pod koberec, či plasty. Hľadajte neoriginálne zvary, stopy vlhkosti, či koróziu. Rovnako sa pozrite aj pod rezervu.


Auto kontrolujte počas dňa alebo pod dostatočným zdrojom umelého osvetlenia. Pamätajte na to, že niektorí podvodníci dokážu takmer dokonale maskovať neduhy vozidla. Preto ak sa do áut nevyznáte, nechajte kontrolu na odborníkov alebo si priveďte skúsených známych. Pamätajte na to, že čestný predajca nič neskrýva. Autobazár AAA Auto umožňuje prehliadku auta v nezávislom servise. Všetky vozidlá ponúkané v sieti AAA Auto prešli dôkladnou vstupnou kontrolou. Pokiaľ nie je vozidlo v dobrom stave, autobazár ho odmietne.


Autobazár AAA auto ponúka Carlife poistnú garanciu na mechanický stav niektorých častí až na 24 mesiacov (alebo 15 000 km).