Batérie pre elektromobily a spory v EÚ
Od roku 2028 budú musieť výrobcovia elektromobilov dokladovať uhlíkovú stopu batérií pre elektrické autá. Podľa nových pravidiel budú francúzske batérie najviac "zelené", a to vďaka ich výrobe prevažne s využitím jadrovej energie, považovanej v EÚ za uhlíkovo neutrálnu. Naopak, batérie z Nemecka, Poľska alebo Maďarska sú na tom z hľadiska emisií oveľa horšie.
Tu je konkrétny príklad: Nemecká veterná energia, napríklad zo Severného mora, je v pravidlách zohľadnená len minimálne, a to kvôli obmedzeniam spojeným so zmluvami na nákup energie.
Emisie batérií pre elektrické autá
Na výpočet uhlíkovej stopy sa budú používať nielen údaje o materiáloch a komponentoch batérie, ale aj zdroje energie použité pri jej výrobe. Bez preukázania pôvodu energie nedostanú batérie v EÚ požadovaný "zelený" certifikát. To by mohlo obmedziť ich dostupnosť na trhu.
Najlepšie sú na tom Francúzi, ktorých elektrárne sú z veľkej časti jadrové. Na druhej strane, krajiny ako Poľsko, kde sa energia získava prevažne z uhlia, čelia nevýhodám. To vyvolalo pobúrenie nielen vo Varšave, ale aj medzi výrobcami automobilov pôsobiacimi v Poľsku.
Cieľom tejto regulácie Bruselu sa zdajú byť najmä čínske elektromobily a ich batérie, ktoré majú vysokú uhlíkovú stopu, a preto by ich mohla EÚ obmedziť. To však môže zasiahnuť aj európskych výrobcov pôsobiacich v Číne. Podobne sa dostanú pod tlak aj importované elektromobily z USA, kde často obnoviteľné zdroje energie nevyužívajú.
Ekologické autá či protiútok na Čínu?
Kritici tvrdia, že pravidlá, ktoré uprednostňujú "zelené" batérie vyrobené vo Francúzsku, predstavujú skôr protekcionizmus než reálnu podporu ekologickej transformácie. Zároveň to môže obmedziť rozvoj nových technológií, ako sú recyklačné procesy a používanie skutočne zelených zdrojov energie v batériovej výrobe.
Treba povedať, že nariadenie zatiaľ nebolo definitívne schválené a nová Európska komisia ho plánuje prehodnotiť. Do akej miery sa podarí vyvážiť ekologické ciele s potrebami priemyslu a spravodlivou súťažou, zostáva otázne. Téma ukazuje, ako dokážu aj zdanlivo technické pravidlá ovplyvniť globálne trhy a spôsobiť politické napätie medzi členskými štátmi EÚ.
Zdroj: Kurier / foto: cz.depositphotos.com