Ľudia odjakživa vymýšľali všeličo, len aby ušetrili, respektíve podvodom, alebo jednoduchšie zarobili. Táto činnosť nezriedka vedie ľudí k vytváraniu falzifikátov. Na Slovensku boli ľudia tiež vynaliezaví. V časoch, keď sa lepili na čelné sklo diaľničné nálepky a mali ste v rodine alebo na firme viac áut, kupovala sa jedna ročná známka a tá sa prelepovala z auta na auto za pomoci čírej fólie.

Rozdiely medzi originálom a falzifikátom českej diaľničnej známky 

Nekupujte známky z neoficiálnych stránok

V Čechách sa začali objavovať falzifikáty diaľničných známok pre rok 2016. Tamojšie ministerstvo dopravy preto vydalo výstrahu aj pre okolité krajiny, aby vodiči kupovali diaľničné známky len prostredníctvom na to určených predajných miest. Zároveň vyzvali vodičov, aby sa vyhli nákupu známok prostredníctvom neoficiálnych webových stránok. Zoznam predajných miest nájdete na stránke Štátneho fondu dopravnej infraštruktúry. Naďalej si môžete zakúpiť 10-dňovú, mesačnú a ročnú diaľničnú známku. Ceny českých diaľničných známok a ich platnosť nájdete na tomto odkaze.

Návrhári na terajšej podobe známok zapracovali a pridali i nové ochranné prvky. 10-dňová známka ma trojuholníkový tvar a žltú farbu, mesačné sú v modrej farbe v tvare štvorca a ročné sa predávajú v tvare červeného kruhu. 

Ak už na vozidle máte nalepenú diaľničnú známku, ktorú ste kúpili za podozrivo málo peňazí, choďte si ju skontrolovať. V pozitívnom prípade Vám neostáva nič iné, ako si zakúpiť novú známku. So starou známkou by ste mali ísť podať trestné oznámenie na políciu. V inom prípade, keď Vás zataví hliadka s touto známkou, hrozí Vám  pokuta v blokovom konaní 5000 Kč (cca 185 eur) a v správnom konaní až do výšky 100 000 Kč (3700 eur). Aby toho nebolo málo, v prípade, že Vám dokážu úmysel, že vedome takúto známku používate, môže to byť kvalifikované ako prečin falšovania a pozmeňovania – a zato Vám hrozí trest odňatia slobody na jeden rok, alebo zákaz činnosti.