Každý deň sa v správach mihne správa o dopravnej nehode. Často sú zbytočné a neraz nesú aj ťažké zranenia či straty na životoch. Preto sa rozhodli spraviť veľký vodičský prieskum, v ktorom mali Slováci úprimne odpovedať na otázky týkajúce sa ich štýlu šoférovania a návykom za volantom. S prieskumom bola spojená aj reportáž o tom, ako alkohol ovplyvňuje schopnosť človeka ovládať vozidlo. Viaceré výsledky anonymného prieskumu v plnej nahote odhaľujú naše návyky, zlozvyky, ba dokonca ochotu riskovať:

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 10 obrázkov

A teraz úprimne

Prieskum s názvom Slováci za VWolantom trval mesiac. Za ten čas sa ho zúčastnilo 3 591 ľudí. Ich úlohou bolo úprimne odpovedať sériu otázok o tom, ako rešpektujú pravidlá cestnej premávky a akí sú za volantom. Otázky sa týkali klasických neduhov ako telefonovania za volantom alebo prekračovania rýchlosti, ale aj tolerancie v podobe púšťania chodcov na priechode, jazdy okolo cyklistov a podobne.

Až 15 % priznáva, že sadne za volant pod vplyvom alkoholu

Pri aktuálne najpálčivejšej téme, ktorou je alkohol, sa až 15 % respondentov priznalo, že nemá problém sadnúť za volant pod jeho vplyvom. Táto štatistika mierne prevyšuje oficiálnu štatistiku dopravnej polície, ktorá hovorí o 12 %. Až 19 % riskuje a aj po prežúrovanej noci sadá ráno za volant. Slováci si z alkoholu ťažkú hlavu nerobia, pritom práve ten má v spojení s rýchlosťou za následok často tie najškaredšie nehody. V komentároch pod videom o alkohole za volantom je vyjadrenie, že aj keď opití, ešte nemali dopravnú nehodu. Čo však povedia, keď raz nejakú spôsobia a niekomu ublížia? Potom si budú zakrývať pred kamerami tvár.

Iba 65% vodičov využíva telefonovanie s voľnými rukami

Z prieskumu vyplýva, že iba 23 % vodičov si telefonovanie nechá až na koniec jazdy. 65 % slovenských vodičov správne využíva na telefonovanie systém Hands-free, avšak 11 % telefonuje s mobilom pri uchu. Navyše, až 20 % nemá problém písať za volantom SMS či posielať hlasové správy a dokonca 6 % sa priznalo k tomu, že za volantom pravidelne sleduje aj sociálne siete. Iba 76 % respondentov Instagram a TikTok za volantom zásadne odmieta. Zvyšných 18 % sleduje sociálne siete za volantom príležitostne. Treba však povedať, že pozornosť od šoférovania rovnako odvádza aj fajčenie za volantom, ku ktorému sa priznalo 16 % respondentov. A dokonca až polovica vodičov za volantom konzumuje jedlo. Rýchlostné predpisy dodržiava len 53 % vodičovi, ostatní maximálnu rýchlosť považujú za orientačnú.

zdroj: www.volkswagenblog.sk/slovaci-za-vwolantom
www.volkswagenblog.sk/slovaci-za-vwolantom-vysledky-velkeho-vodicskeho-prieskumu