Typický decentný styling Alpiny

Typický decentný styling Alpiny

Teraz však môže nastať problém. Kto nežil posledné dva roky v jaskyni, určite vie, že budúca M5 bude mať dva-krát prepĺňaný V8 so sedemstupňovou "dvojspojkou" s výkonom okolo 560 koní. Alpina B5 biturbo má rovnaký základ v podobe motora 4,4 biturbo spojený s osemstupňovým automatom ZF. Takže veľmi podobná konfigurácia. Dvojspojkové prevodovky sa totiž jemnosťou doťahujú na klasické automaty a naopak prevodovky ZF posledných generácií už radia veľmi rýchlo.

Alpina B5 versus BMW M5. Biturbo versus biturbo. Kľúčový rozdiel pohonného ústrojenstva Alpiny a M5 sa s generáciou F10 prvý krát vytráca.

Softvér Alpiny dokáže dokonca prerušiť vstrekovanie paliva počas radenia nahor, čím sa čas radenia ešte skracuje a vedľajším produktom býva krásne "prdnutie" z výfuku. Naviac v najostrejšom móde nepreradí ani v obmedzovači. Za príplatok má Alpina k dispozícii špičkový samosvorný diferenciál so svornosťou 30 %, ktorý bol vyvinutý v spolupráci so špecialistom v obore, firmou Drexler Motorsport. Túto opciu považujte prosím za povinnosť, ak nechcete nechať polovicu výkonu v oblakoch dymu od jedného kolesa.

Alpina B5 Touring pridáva vítaný bonus oproti M5, ktorej kombi verzia sa neočakáva.

Alpina B5 Touring pridáva vítaný bonus oproti M5, ktorej kombi verzia sa neočakáva.

Tiež máte ten dojem, že si bude Alpina s M5 až podozrivo podobná? Samozrejme, že bude mať pohodlnejšie naladenie podvozku ako M5, lenže tento rozdiel v katalógu akosi nie je viditeľný. Najskôr preto musela Alpina ostať na hodnote výkonu 507 koní, zatiaľ čo M5 išla výrazne hore. Pritom už posledná kompresorová Alpina B5 S mala výkon 530 koní. Jeden tromf si ale Alpina nechala v rukáve, verziu Touring. Kombi verzia M5 je vzhľadom na veľmi slabé predaje poslednej generácie E61 málo pravdepodobná.


Na záver ešte nejaké čísla. Výkon 507 k je k dispozícii pri klasicky nízkych 5 500 otáčkach, krútiaci moment 700 Nm v rozpätí 3 000 až 4 750 ot/min. Zrýchlenie 0-100 km/h za 4,7 sekundy a maximálka slušných 307 km/h (Touring "len" 303 km/h). To všetko pri spotrebe 10,8 l/100 km. V interiéri nájdeme tradične exkluzívnejšie materiály a farebné kombinácie, zvonku decetný styling a typické 20-palcové disky, našťastie bez pneumatík runflat. Tak čo vyberáte vy? Alpinu alebo M5?

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 16 obrázkov