Dnes sa pozrieme na zúbok ďalšej kamere, ktorá by mohla pristáť vo vašom aute ako onboard záznamové zariadenie. Minule to bola čierna skrinka Prestigio RoadRunner 530A5, dnes to bude jeho športovejší súrodenec Prestigio RoadRunner 710x (miestami označovaný aj ako Prestigio MultiRunner 710x). A prečo športovejší? V prvom rade je to jeho odolnejšie a kompaktnejšie vyhotovenie, ktoré ho predurčuje práve na uchytenie na tých najextrémnejších miestach ako napríklad motocyklová helma, kapota auta či riadidlá bicykla. A keď to v zákrute prepálite, oceníte aj jej vodotestnosť... Ok, to bol blbý vtip, ale faktom je, že 710x je vodotesná až do hĺbky 10m či dokáže operovať pri teplotách od -20 °C do +60 °C. Teda všetko parametre, ktoré extrémistu s video chúťkami potešia.

 

Opäť sme zobrali tento kúsok na autoslalomovú trať, uchytili do interiéru nebíčkovo modrej Toyoty a poď ho testovať v ostrých zákrutách. Záznam nebol nijako upravovaný. To otravné hrkotanie čo tam miestami počujete, je zabudnutá protéza v kastlíku, tak sa neľakajte...

V praxi oceníte najmä minimalistické rozmery, pevnú a tuhú konštrukciu a až neskutočne množstvo príslušenstva, ktoré v cene kamery dostanete. Veď sa len pozrite na foto, kde sme vysypali (takmer) celý obsah krabice na stôl. Chýba tam ešte napríklad celá plejáda káblov, nabíjačka do auta, šikovný úchyt na tyč, resp na rám bicykla či motorky, ktorý sme taktiež zabudli v aute... Kde inde dostanete niečo podobné? Obávam sa, že v tejto cenovej hladine nikde - predajná cena sa totiž pohybuje od 130 do 140 EUR!

 

Technicky vzaté sníma kamera video v rozlíšení 1920x1080px (30 fps), resp 1280x720px (60fps) vo formáte .MOV H.264 (uhol záberu 120 stupňov). Samozrejmosťou je plynulé nahrávanie či fotografovanie (5 Mpx) bez prerušenia či nútených prestávok v zázname alebo prítomnosť elektronickej stabilizácie obrazu. Zaujímavosťou je opäť dostupnosť HDMI konektora či nutnosť používania mikro SD/SDHC kariet. Štandardom je mini USB port, cez ktorý aj túto techniku nabíjate. Batéria má kapacitu 750 mAh a jej reálna výdrž je až 1,5 hodiny, čo je podstatne viac, ako minule testovaný RoadRunner 530A5, ktorý to vzdal po cca 20 minutách nahrávania. Hmotnosť je približne 130g.

Prestigio RoadRunner 710x a malá časť jeho príslušenstva, ktoré dostanete v cene. Veľké plus!

Toľko k plusom. Kamera, žiaľ, nie je dokonalá a má niektoré muchy, ktoré odradia prípadných záujemcov. Tou najväčšou muchou, teda ono je to skôr už rod Tsetse, je ovládanie kamery. Žiaden display, len dve diódy a kopec tlačítiek. Nočná mora bežného užívateľa, ktorý ani po dvoch týždňoch používania netuší, kedy je kamera zapnutá, alebo aké parametre sú tam práve nastavené. Áno, tréning robí majstra, ale v porovnaní s konkurenčnými produktami je toto oblasť, v ktorej 710x výrazne zaostáva.

 

Výsledný obraz je na túto cenovú kategóriu prijateľný, myslím že porovnateľný s prvou generáciou GoPro. Váš názor ale rád uvítam dole v diskusií.

 

Ešte jedna poznámka - neskúšajte dávať túto kameru na nabíjačku v dobe, keď vaša rodina spí. Z nepochopiteľných dôvodov po pripojení niekoľko krát hlasno pípne v štýle lacného Tesco budíka, aby vám dala najavo "áno, už sa nabíjam". Nestačilo by len jemné bliknutie diódy, že je všetko ok?

Prestigio RoadRunner 710x alias MultiRunner 710x

Prestigio RoadRunner 710x

 

PLUSY:

+ cena cca 130 EUR,
+ šikovné rozmery,
+ HDMI výstup,
+ MEGA príslušenstvo v cene

   

MÍNUSY:

- ovládanie
- silné pípanie pri spustení a pred nabíjaním
- len 120 stupňový záber
- ...a spomínal som to ovládanie?