Už viackrát som kamošom vysvetľoval, že to čo sa deje vo svete hypercars ostatných 5-10 rokov je absurdné. Každá nová generácia skvostov na kolesách sa predáva dvojnásobne drahšie! Ak si dobre spomínam, šialenú hranicu 1 milión € ako prví a celkom vystrašene prelomili chlapci z Bugatti s typom Veyron. To, že na každom predanom hyperšporte prerábajú je teraz druhá vec a v zásade sa to týka len Veyronu. Keď však Bugatti svetu ukázalo, že za milióny Eur možno predávať nie len jachty a lietadlá, ale aj autá, viaceré značky v krátkom čase naskočili na rovnaký pás a dnes si bez mihnutia oka viac, či menej technologicky nabité mašiny pýtajú už aj trojnásobok - napríklad Lamborghini Veneno, ktoré predávajú za 3 000 000 €. Na druhej strane, keby superboháči neboli s ľahkosťou ochotní utrácať také majetky za autá, na ktorých ročne neurobia častokrát ani 1000 km, segment hypercars by neexistoval. Ochota utrácať ukrutne vysoké sumy za exotické autá zas, podľa mňa, súvisí s dvoma faktormi. Dnes už miliárdári neprichádzajú do priameho kontaktu s peniazmi (v zmysle bankoviek) - vidia len čísielká na svojich účtoch, ako v nejakej hre. Okrem toho podnikanie viacerých z nich prináša zisky s takou ľahkosťou a rýchlosťou, až si dané čísielka vôbec nevážia. Práve tieto dva faktory vytvárajú pre exotické automobilky priestor zarábať na každom aute viac než kedy predtým. A oni to, samozrejme, patrične využijú.

Kým produkcia Ferrari Enzo bola prísne obmedzená na 349 ks (jeden si nechali vo vlastnom múzeu) a jeho cena bola cca 500 000 €, už pár rokov sa tento exot na aukciách predáva za dvojnásobok. Chalani v Maranelle si tento trend rýchlo uvedomili a preto LaFerrari nacenili na takmer trojnásobok - na 1,3 milióna €. Iste viete aj to, že Ferrari si doslova vyberie, komu svoj aktuálny top model vôbec predá. No svet je, zdá sa, plný ľudí, ktorí LaFerrari chcú a basta! Dnes sú zaň teda na aukciách ochotní zaplatiť znova dvojnásobok cenníkovej ceny, teda čokoľvek okolo 2,5 milióna €!

Mimoriadne limitované Lamborghini Veneno predávajú za 3 000 000 €.

Tieto šialenosti sa však netýkajú len talianskych značiek Ferrari a Lambo. Jazdený McLaren P1 sa dnes predáva o polmilióna dolárov drahšie ako stál v predajni a Porsche 918 Spyder o cca 330 tisíc dolárov viac. Stavím sa, že novým míľnikom nového hypercar od osvedčeného výrobcu bude cenovka 5 000 000 €! Kam ten svet speje...?!