Príchod na scénu nie je nijaká personifikácia. Svoj debut pred verejnosťou totiž CLS 63 Shooting Brake absolvoval na predvádzacom móle. Ako hviezda večera sa predviedol spolu s ostatnými modelmi AMG - s novou triedou A, SLK 55 AMG alebo G 63 AMG. Aby to nebola až taká nuda, čo u AMG je aj tak asi nemožné, autá prezentovali hviezdy ako Susie Wolff, Ralf Schumacher, Gary Paffett alebo Jamie Green. Sú to všetko ľudia spojení s Mercedesom, a teda nemohol tam chýbať ani Michael Schumacher spolu s Nicom Rosbergom, ako aj David Coulthard a Mika Häkkinen. To ale nie je to, prečo čítate tento článok, že... To čo chcete počuť sú tieto slová - Edition 1, 557 koní, 5,5-litra V8 a 800 newtonmetrov.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 4 obrázkov
Pri 557k a 800 Nm má CLS 63 AMG funkciu, ktorú predsa každý v kombíku potrebuje - RACE START.

557 koní a až 800 Nm

Tak vyzerá charakteristika najsilnejšej verzie "Edition 1". 5,5-litrový motor V8 AMG je dopovaný dvoma turbodúchadlami a na kolesá tak posiela presvedčivých 410 kW (557 koní) a hrozivých 800 Nm. Pod kapotou má samozrejme to najlepšie - kombináciu priameho vstrekovania benzínu so spaľovaním s usmerneným lúčom, piezoelektrické vstrekovače, chladenie plniaceho vzduchu vzduch-voda, manažment alternátora a funkciu ECO štart – stop.

Edition 1 je tá najsilnejšia verzia. Pod ňou stojí "obyčajný" CLS 63 AMG Shooting Brake (bez prídomku), ktorý ale nie je žiadnym podvyživeným bratom. Jedine že by vám nestačilo 386 kW (525k) a 700 Nm. Tieto CLS 63-ky AMG sa od seba v akcelerácii na stovku líšia iba v jednej desatine. Edition je rýchlejšia s 4,3 sekundami. Maximálku by sme u Nemcov nejako riešiť nemali, je limitovaná na 250 km/h. Klasika.

AMG sa pýši vysokou jazdnou dynamikou, ale zároveň dáva do pozornosti nízku spotrebu. Iba 10,1 litra paliva na 100 km podľa NEJC a emisie CO2 235 g/km. K tomu teda musí pasovať vhodná prevodovka. 7-stupňová športová prevodovka AMG SPEEDSHIFT MCT je vybavená štyrmi individuálnymi jazdnými programami, automatickým medziplynom a funkciou, ktorú predsa každý v kombíku potrebuje - RACE START.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 4 obrázkov

O výbave a interiéri je asi zbytočné sa rozpisovať. Športové sedadlá AMG v koži Napa s funkciou multiobrysového sedadla a pamäťovou funkciou, ozdobné prvky AMG v čiernom klavírovom laku a analógové hodiny špecifické pre AMG s dizajnom IWC asi nie sú vecami, nad ktorými by ktokoľvek ohrnol nosom. A čerešničkou na torte je snáď drevom vykladaný batožinový priestor. Cena? CLS 63 AMG Shooting Brake je vaše za €117,512 a CLS 63 AMG Shooting Brake "Edition 1" za málo viac - €128,639.