Ako ste asi pochopili Golf R Touch nie je ďalšou super výkonnou verziou ako koncept Golfu R400. Pod kapotou sa oproti sériovému modelu nič nezmenilo. Navonok dostala štúdia Golf R Touch dvojfarebné lakovanie, ale podstatné zmeny musíme hľadať v interiéri. Inžinieri do štúdie integrovali nový systém infotaimentu, ktorý po novom zahŕňa aj ovládanie gestami. Rozhranie funguje tak, že stačí pohnúť rukou pred displejom a systém tieto pohyby rozozná a prevedie ich do jednotlivých príkazov.

Golf R Touch prišiel s dvojfarebným vyhotovením. Vo výrobe ho však neuvidíme je to len štúdia, z ktorej budú čerpať ďalšie modely.

Dôvod zavedenia ovládania gestami systému infotaimentu je jednoduchý. Vodiča má menej rušiť počas jazdy. Dnešné dotykové systémy rozptyľujú vodiča viac, než je dobré. Vodič sa musí na displeje totiž pozerať, kým v minulosti bez problémov nahmatal mechanické tlačidlo na ovládanie rovnakej funkcie. Volkswagen aj napriek tomu prekvapivo osadil Golf R Touch troma monitormi. Dnešné vozidlá ponúkajú obrovské množstvá nastavení a keby mali byť všetky ovládané tlačidlami, tak nás doslova zaplavia. Prvý z monitorov má 12,8-palcovú dotykovú obrazovku systému infotainmentu. Pod ním je umiestnené ovládacie centrum (Control Center) s uhlopriečkou 8,0 palca s haptickou spätnou väzbou na ovládanie funkcií vozidla, klimatizácie a mediatéky. Inžinieri tiež vymenili klasické budíky za digitálny displej s uhlopriečkou 12,3 palca, ktorý ste mohli vidieť v našom teste Audi TT a teste Passatu.

Golf prišiel až s troma displejmi. Hlavnou novinkou je však ovládanie infotaimentu gestami a displej s häptickou väzbou.

A čo je na systéme také inovatívne?

Výhodou nového systému je to, že pri ovládaní si nevyžaduje toľko pozornosti, ako klasické dotykové displeje. Napríklad strecha sa ovláda tak, že po dotyku ovládania strechy sa na monitore otvorí zodpovedajúce menu s rozličnými nastaveniami, ako napríklad otvorenie/zatvorenie strešného okna. Zotretím smerom k čelnému sklu strešné okno zatvoríte, opačným pohybom ruky ho otvoríte. Vaše gestá sníma kamera umiestnená v strope. Gestami môžete ovládať aj nastavenie sedadiel. Rukou stačí prejsť popri sedačke a displej vás už ďalej naviguje ako máte postupovať.

V štúdii Golf R Touch je novinkou aj dotyková lišta (Touchslider). Pod monitorom systému infotainmentu nahrádza klasické otočné ovládacie prvky. Dotyková vodiaca lišta pre prst je doplnená senzorom priblíženia. Pohybom prsta po lište sa dá napríklad nastaviť hlasitosť audiosystému. Pri tom systém rozoznáva počet použitých prstov. Jedným prstom sa nastavuje hlasitosť audiosystému, dvoma prstami hlasitosť navigácie a troma prstami hlasitosť telefónu. Okrem toho sa prostredníctvom lišty nastavujú aj farebné schémy náladového osvetlenia interiéru a zvuk systému infotaimentu – tónové korekcie a stereováha v priečnej (balance) a pozdĺžnej (fader) osi

Celý systém vyzerá na prvý pohľad dosť komplikovane. Avšak potom ako si zvyknete na ovládanie gestami, tak váš pohľad už nemusíte smerovať na displej. Teda aspoň pri bežných nastaveniach systému.

Zdroj: tlačová správa