Automobilka Hyundai nezostáva bokom a popri konvenčných autách či vodíkovom pohone tvrdo pracuje aj na elektromobiloch. Výsledkom práce jej vývojového oddelenia je Hyundai Ioniq 5, ktorý by sa mal svetu v celej podobe ukázať už vo februári 2021. A hoci o ňom fabrika hovorí ako o crossoveri, jeho prvoradou úlohou bude zosadiť konkurenčný hatchback VW ID.3 z pozície najpredávanejšieho elektromobilu v EÚ. Zbraní na to bude mať viac než dosť. Hyundai sa nechal počuť, že ho vybaví špičkovými technológiami s vysokou spoľahlivosťou a výkonmi, na ktoré nenájde konkurencia odpoveď. Silné reči? To ešte len zistíme.

First Edition za dverami

Ako prvý sa do predaja dostane Hyundai Ioniq 5 First Edition. Uvádzací model použije rovnakú taktiku, akú už dlhodobo predvádza práve konkurenčný VW, teda veľmi dobre vybavený špičkový model pre náročných zákazníkov. Bežnejšie a cenovo dostupnejšie verzie modelu Ioniq 5 sa objavia neskôr. Novinka postavená na úplne novej podvozkovej platforme E-GMP (Electric Global Modular Platform) sa v edícii First Edition predstaví s výkonom až 230 kW (313 k), schopnosťou akcelerácie z 0 na 100 km/h za 5,2 s a trakčnými batériami s kapacitou 58 kWh zaručujúcimi dojazd 450 km. Fabrika však má v zálohe aj verziu so 73 kWh batériami a dojazdom 550 km. First Edition bude mať poháňané všetky kolesá, neskôr sa však ukážu aj skromnejšie verzie s jedným elektromotorom a pohonom len zadnej nápravy. Primárny pohon zadnej nápravy má racionálny dôvod – lepšiu trakciu. Aby mal Ioniq 5 dobré jazdné vlastnosti, dostal zadnú nápravu s päťprvkovým zavesením.

Elektrický Ioniq 5 bude jazdiť na 20-palcových diskoch kolies. Príslušnosť k rodine crossoverov prezrádzajú plastové lemy blatníkov.

Vraj spoľahlivé technológie

Po nedávnych problémoch Volkswagenu s ID.3 nezabúda Hyundai zdôrazňovať, že ponúkne špičkové technológie s vysokou spoľahlivosťou. Zásluhou 800 V technológie sa vraj jeho akumulátor na dostatočne výkonnej nabíjačke dokáže z 20 na 80 % kapacity nabiť už za 15 minút. Auto ponúkne aj solárnu strechu či kamery nahrádzajúce klasické spätné zrkadlá.

Automobilka prezradila, že po modeli Ioniq 5 s celkovými rozmermi 4640 x 1890 x 1600 mm (rázvor 3000 mm) budú čoskoro nasledovať  väčší Ioniq 6 a veľké elektrické SUV Ioniq 7.

zdroj: Hyundai Motor Corp.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov