Pokuty pre previnilcov

V českej obci Vendryně mali dlhodobo problém s nezodpovednými vodičmi, ktorí porušovali predpisy a prechádzali cez priecestie aj v situáciach, kedy to svetelná signalizácia nepovoľovala. Správa železníc preto prišla s riešením - nainštalovala inteligetný systém, ktorý dokumentuje takýto priestupky a previnilci budú dostávať pokuty poštou.

„Kvôli častému nerešpektovaniu signalizácie ho pracovníci Správy železníc zahrnuli medzi vytipované lokality, kde majú na správanie vodičov dohliadať inteligentné kamery," vysvetlil hovorca Správy železníc Dušan Gavenda. Systém sa pritom osvedčil už v minulom roku počas testovacej prevádzky, teraz ho zaviedli naostro.

Fotky áut vodičov porušujúcich dopravné predpisy sa dostanú k úradníkom, ktorí vystavia a pošlú vodičom pokuty. „Pre vodiča znamená takýto priestupok na železničnom prejazde záznam 7 bodov do bodového hodnotenia, okrem toho mu hrozí pokuta až 5-tisíc korún (v prepočte takmer 210 eur, pozn. red.) a zákaz šoférovania motorových vozidiel až na 6 mesiacov," upozorňuje riaditeľ služby dopravnej polície Jiří Zlý.

U našich susedov sa už teraz chystajú na to, že takéto inteligentné priecestia s kamerami pribudnú aj v ďalších lokalitách krajiny.

Skúsenosti s tým, aké nebezpečné môžu byť železničné priecestia, máme žiaľ aj na Slovensku. Pred 14 rokmi sa v obci Polomka udiala mimoriadne tragická nehoda, pri ktorej zahynulo 12 ľudí a ďalší sa zranili. Vlak narazil do autobusu, ktorý zostal stáť na železničnom priecestí. Súdy potvrdili, že nehodu zavinil vodič z nedbanlivosti, keď nedal prednosť vlaku. Faktom však je, že v čase, kedy sa udiala, priecestie nebolo vybavené závorami ani svetelnou signalizáciou.

Zdroj: idnes.cz / foto: mesto Třinec