Samozrejme, na úvod treba spomenúť, že fyziku nikdy nik neoklame. Keď raz vodič prekročí fyzikálne vlastnosti na ceste, žiaden asistenčný systém nepomôže. Režim Wet od Porsche však môže priniesť viac istoty na ceste pri jazde na vrstve vody. Je to teda asistent nielen pre elimináciu aquaplaningu, ale aj smerovej stability v zákrutách a zníženia výkonu pre jazdu na horšej adhézii. Porsche 911 nie je obmedzená séria, ale veľkosériový športový automobil. Jednoducho s ním, rovnako ako aj s predchodcami, budú majitelia bežne jazdiť na nákup alebo do divadla v hocijakom počasí. A je zrejmé, že zďaleka nie všetci budú majstri volantu.

Podľa vyjadrení značky však nesmie vodič používať režim Wet ako poistku pre rýchlu jazdu v daždi. Ako funguje? Bežný systém v iných autách zaznamená dážď podľa dažďového senzora na čelnom skle. Porsche využíva snímače v podbehoch predných kolies, teda aj po daždi ale stále mokrej ceste vás upozorňuje na možnosť aquaplaningu a stále odporúča jeho používanie. Čo ak v lete prejdete nejakou mlákou, prípadne vodou len na jednej strane auta? Hádam je na to systém pripravený a nebude zbytočne „panikáriť“.

Snímače sú v predných podbehoch.

V prípade detekcie mokrej cesty reaguje stabilizácia ESC (u Porsche PSM) a kontrola trakcie (u Porsche PTM) citlivejšie a viac v predstihu. Na displeji sa zobrazí upozornenie o mokrej ceste a odporúčanie na prepnutie na režim Wet. Po jeho zapnutí pri rýchlosti nad 90 km/h elektronika nastaví zadný spojler do pozície „Performance“ (výkon), zmení sa charakteristika pedálu akcelerátora, otvoria sa vetracie klapky a nedá sa vypnúť PSM ani zapnúť športový režim. Nárast krútiaceho momentu je plynulejší a zmení sa tiež spôsob radenia 8-stupňového automatu.

Pri modeloch 4S (teda 4x4) prenáša elektronika viac krútiaceho momentu na prednú nápravu a znižuje tiež v elektronicky riadenom diferenciáli jeho „svornosť“ (toto platí aj u zadokolky). Porsche odporúča tento režim zapínať aj na zasneženej vozovke. Príplatok si za túto funkciu Porsche neúčtuje, je štandardom pre všetky 911-ky generácie 992. Skvelé, čo poviete?

Zdroj foto: Porsche

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov