Spaľovací motor je natoľko malý, že dokáže poháňať hodinky alebo iné malé prístroje. Agregát vyprodukuje 700 krát viac energie ako bežná batéria. Na jednu striekačku plynu do zapaľovačov vydrží fungovať 2 roky. Jeho využitie je široké. Viete si predstaviť notebook alebo smartfón jazdiaci na plyn? Žiadna batéria iba spaľovací motor.

Vedci, ktorí tento motor vytvorili veria, že novinka môže do šiestich rokov vytlačiť tradičné batérie. Podľa mňa ide o naivnú predstavu, ekológovia by také niečo neprežili. Držím im však palce. Efektivita batérií a tohto malého motora je neporovnateľná. Lokálna výroba energie je väčšinou výhodnejšia. Dostupné informácie hovoria o tom, že ak chceme do batérie dostať jednu jednotku energie, potrebujeme na to vynaložiť 2000 rovnakých jednotiek energie. (Ak je toto tvrdenie pravdivé, tak podkopáva dobré meno elektromobilom.)

Lokálna výroba energie je efektívnejšia ako jej transport. Týmto trvdením vedci obhajujú najmenší spaľovací motor na svete. Maximálny výkon a krútiaci moment stále taja. :)
Konštruktéri sa s prezentáciou veľa nenatrápili. Na internete som našiel len 2 obrázky nízkej kvality. Po videu ani zmienka.

Konštruktéri sa s prezentáciou veľa nenatrápili. Na internete som našiel len 2 obrázky nízkej kvality. Po videu ani zmienka.

Podobné miniatúrne motory chceli vedci skonštruovať už aj v minulosti. Keďže chladenie v týchto rozmeroch je nezmysel, ich hlavným problémom bolo prehrievanie. Väčšina motorov dosiahla takú teplotu, že zhoreli. Konštruktéri tento problém obišli použitím materiálov, ktoré sú odolné voči extrémnym teplotám.

Zdroj: autospace.co