Bude zákaz spaľovacích motorov či nebude? Celospoločenská a najmä politická diskusia pokračuje, pričom názory sa rôznia. Rakúska vláda, minimálne čo sa týka úrovne kancelára, presadzuje očividne iné riešenie.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer nesúhlasí so zákazom spaľovacích motorov na úrovni EÚ. Priznáva, že má odlišný názor na budúcnosť automobilového priemyslu ako poprední predstavitelia únie, ktorá dlhodobo presadzuje stopku pre predaj nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035.

Vrcholový rakúsky politik Nehammer to chce teraz zastaviť, tento týždeň sa konal okrúhly stôl odborníkov na danú tému, uviedla rakúska tlačová agentúra APA. Deje sa tak tesne pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré prebehnú už o pár dní. Po stretnutí s expertmi rakúsky kancelár vyhlásil, že v EÚ nemôže byť obmedzovaná sloboda inovácií a upozornil na to, že biopalivá majú podľa neho vysoký potenciál na zníženie emisií CO2 z áut.

Automobilky ako motor ekonomiky

„Hovoríme áno autám a viac ako stovke tisíc pracovných miest,“ povedal rakúsky kancelár. Nehammer zdôrazňuje potrebu myslieť na kvalitu podnikateľského prostredia v EÚ.

Podľa jeho názoru sa stal automobilový sektor preregulovaným, zatiaľ čo Čína a USA posiľnujú svoje pozície. „Potrebujeme pokrok a dať naším firmám slobodu, namiesto zákzov a obmedzení ich činnosti,“ vysvetlil.

Šéf rakúskych ľudovcov presadzuje technologickú otvorenosť ako koncept, pokiaľ ide o budúcnosť áut v Európe. Vadí mu naopak už spomenutý nadbytok zákazov vo vzťahu k automobilom.

Zdroj: APA, ORF / foto: cz.depositphotos.com